Mersin’in EMEKÇİ SİYASİLERİ; Necati Ali EKER, Alptekin ESER ve Mahmut TAT

Mersin’de AKP-CHP-İYİ Parti-HDP(Yeşil Sol İttifakı) ve MHP’de Listeler Seçime Nasıl Yansır?

Mersin Genel Siyasetinde 1980 sonrasından bu yana TBMM’ndeki siyasi partiler Milletvekili çıkaracak güçte yarışıyorlar. Siyasette Mersin seçim sonuçlarına her zaman KÜÇÜK TÜRKİYE GERÇEĞİ demişimdir. Son yirmi yıldır, AKP-CHP-HDP ve MHP Mersin’de Milletvekili çıkarabiliyor. 2018’de İYİ Parti MHP’yi ortadan bölerek 4 Milletvekili sayısının ikisini artık kendi hanesine yazdırıyor. Mersin’de Meclisteki 5 siyasi parti Milletvekili sahibidir.

Mersin’in EMEKÇİ SİYASİLERİ; Necati Ali EKER, Alptekin ESER ve Mahmut TAT

Mersin’de sandığa yansıyan belgeli sonuçların dışında birde öyle bir gerçek var ki meclise milletvekili gönderen tüm siyasi partilerde parti emekçisi olarak milletvekilliği adaylığını hak edenler, Halkın kabul gördüğü siyasiler ne yazık ki son dakikada listelere alınmıyorlar… Mersin siyaseti emekçi hakkı yemede Türkiye’de 1.’dir diyebilirim. Hele de “Hak ve Adalet” diye bağıranların ta kendisidir hakkı, adaleti ve parti içi demokrasiyi katledenler… Üstelik Mersin Halkının tamamı her siyasi gerçeği bildiği ve çok iyi takip ettiği halde parti yetkililerinin umurunda değildir hak yemek! Hiç çekinmeden emekçileri her seçimde harcamış ve genel merkezlere koltuk uğruna harcatmışlardır. Harcanan emekçinin kişiliği değildir, geleceği ve hayatının sadece bir kesimidir. Yaptıkları siyaseti harcayabilirler, fakat emekçi siyasiler bu haksızlıklara uğradıkları için Halkımızın nazarında daha çok güven, sevgi ve saygı kazanmışlardır. Emekçi siyasiler seçilemeseler de hep unutulmayanlardır. Haksız yere seçilenlerin ise birkaç dönem sonra adları bile hatırlanmaz veya adları ağızlara kötü alınır. Hak etmeden seçilenlere bir süre sonra Halk selam bile vermek istemez…

MERKEZ SAĞIN EMEKÇİSİ Necati Ali EKER

Necati Ali EKER Tarsus’un NEMİROĞLU Köyü eşrafındandır. Gençliği Tarsus’ta çok sosyal ve tanınır başarılı işleriyle geçmiştir. İnşaat Mühendisidir ama Ata mesleği olan Çiftçilik ve Ticaret yapmış, siyasetle uğraşmıştır. 1980 sonrası Süleyman DEMİREL’in Doğru Yol Partisinde ismi parlamış, Süleyman DEMİREL’in “Manevi Oğlumdur” diyerek çok sevdiği, Tarsus’ta merkez sağ oylarını 1980 sonrası arttıran ilk genç siyasetçidir. 1980 öncesinde ve sonrasında Tarsus’ta MHP oyları yok denecek kadar azdı. MHP’nin 247 seçmen oyu vardı. Tarsus’ta Doğru Yol Partisindeki çalışmalarında Tarsus Siyasetini ve Çiftçilerin içindeki ticari, siyasi, ekonomik işleri çok iyi bilen başarılı genç siyasetçi Necati Ali EKER önce Doğru Yol Partisinde oyları arttırdı. Süleyman DEMİREL’i Tarsus’a Helikopter ile getiren ve ilk kez bir Helikopterin Tarsus’a inmesini sağladığı hala Basın Haberlerinden hatırladığımla dün gibi aklımdadır. Tarsus’ta MHP oy arttırmadan önce Doğru Yol Partisinde sağ seçmeni Necati Ali EKER çoğaltmıştır. Bu çalışmada Necati Ali EKER merkez sağ seçmeninin temelini sağlam atan ilk siyasetçidir. Başarılarında çok gençti, tam milletvekili olacağı sırada Süleyman DEMİREL Cumhurbaşkanı oldu ve parti içinde emeğini hesaba katmayan yeni yönetimler önünü kestiler. Bir daha Tarsus’ta Doğru Yol Partisi Milletvekili çıkaramadı, bu başarı MHP’nin 1994’te CHP gibi yeniden açılmasıyla Doğru Yol Partisinin seçmenlerinin MHP’ye kaymasına sebep oldu. Eğer Tansu ÇİLLER’in parti içi hataları olmasaydı, Necati Ali EKER aday gösterilseydi MHP’ye oylar kaymazdı en az 3 dönem Necati Ali EKER Tarsus’un Milletvekili olurdu. Siyaseti hiç bırakmadı. Daima Tarsus ve çevre illerdeki Halkın işlerini çözmeye devam etti. Adı her siyasi partide yer buldu. 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Tarsus CHP Camiasının büyük kesimi kendisine belediye başkanlığı teklif etti. Son iki dönemdir AKP’ye üye olan Necati Ali EKER, AKP’den 14 Mayıs Genel Seçimlerine Milletvekili Aday Adayı oldu. Merkez Sağda unutulmayan, adı her seçimde gündem olan Necati Ali EKER emeği her seçimde yerini bulmayan, haksızlığa uğrayan önemli bir siyasidir. Hangi siyasi parti olursa olsun daima haksızlığa uğrayanların sesi olmamdan dolayı kendisine çıktığı yola başarılar dilerim… AKP Genel Merkezi ilk ve son kez Necati Ali EKER’in hakkını vermelidir.

SOSYALİST Siyasi EMEKÇİ Alptekin ESER

Alptekin ESER Tarsus’un YENİCE Beldesi eşrafındandır. Atadan 1980 öncesi tüm sülalesi CHP’de mücadele etmiştir. Ailesinden 68 Kuşağı ve 78 Kuşağı siyasi bedeller ödeyen kandaşları vardır. 1980 sonrası CHP 1980 darbesiyle kapatıldığı için, Halkçı Parti ve ardından SHP ile SODEP’te siyaset yapmıştır. 1992’de mahkeme kararıyla CHP ve MHP yeniden siyasi parti olarak açıldıktan sonra, 1993’te SHP-CHP birleşiminde Alptekin ESER SHP’nin Tarsus İlçe Başkanıydı. CHP’de birleşen 1980 öncesi ve sonrasındaki tüm CHP’liler yeni bir başkan seçiyorlardı. Başkanlıkta SHP’den Alptekin ESER, CHP’den Mehmet OKSAL yarıştılar. Siyasi bileşenler kendi aralarında Mehmet OKSAL da karar kıldılar. SHP’deki başarılarını ve hak ettiği yeri bir daha Alptekin ESER alamadı. O gün bugündür kendisi CHP’yi yine de hiç bırakmadı ve hep partisi için çalıştı, aday adayı oldu. 2019 yerel seçim sonrasında Mersin İl Başkan Adaylığında Adil AKTAY ile yarışmak istedi. Ulusal Basında büyük yer alan haksızlıklara uğradı. CHP resmen adaleti ve demokrasiyi parti içinde katlederek Mersin’de İl Başkanı seçti. Öyle çirkin ve üzücü olaylar yaşandı ki Mersin-Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen CHP İl Başkanlık Kongresinde Alptekin ESER’in Aday olmak için delegelerden topladığı ıslak imzalı dilekçeleri Kongre Divanı kabul etmeyerek yasalar çiğnendi. Alptekin ESER’in etrafını ÇEVİK KUVVET POLİSLERLE çevirdiler. Delegasyon gözlerine inanamadı. Ardından 25-26 Temmuz 2020’de CHP Ankara Kurultayında aynı demokrasi katlini Genel Başkan Adayı olan İlhan CİHANER’e uyguladılar. İlhan CHAMER’in delegelerden topladığı ıslak imzalı adaylık dilekçelerini iptal ettiler. Tüm illere kongre öncesi gönderilen tek aday ve tek listelerle kongreler yapılacak dayatmasını CHP Camiası üzülerek çok ağır yaşadı. CHP emekçilerine “bir geçiş dönemindeyiz, susun, konuşmayın …” dediler. Emekçileri her görevde yok saydılar. Sağa ve Türbana önem veren bir siyasi mücadele başlattılar. CHP tarihinde ne zaman sağa ve muhafazakârlara yaklaşılsa SANDIKTA HEZİMET olmuştur. Alptekin ESER 14 Mayıs 2023 genel seçimlerine ilk kez aday adayı olmadı. 50 yıldan fazla aktif CHP siyaseti yapan emekçi insan Alptekin ESER; bu kez “Madem geçiş dönemi dediler, eğer bize düşen görev varsa genel merkez hakkımı versin beni kendi yetkileriyle aday yapsınlar” diyor. Tabi ki çok haklı bir sesleniş. Ne yaparsa yapsın aday olamayan bir siyasi emekçi daha ne desin. Dileriz çok önem arz eden 2023 genel seçimlerinde CHP Camiasının Yenice’den Anamur’a kadar tanıdığı ve hep mücadelesiyle gündemde kalan, seçim varmış gibi aralıksız aday gibi çalışan Alptekin ESER’i listede değerlendirirler. Çünkü CHP genel merkezi parti içi uygulamalarından doğan tepkilere karşı partiden kayacak seçmen oylarını Alptekin ESER seçilecek sırada listede olursa koruyabilir... Bu gerçeği göz ardı eden gelecekte kendi başarısına engel olur. CHP Genel Merkezi ilk ve son kez Alptekin ESER’e hakkını vermelidir.

ÜLKÜCÜ Siyasi EMEKÇİ Mahmut TAT

Mahmut TAT TARSUS eşrafındandır. 78 kuşağındandır, 1980’de Mamak’ta hapis yatan Ülkücülerdendir. İnşaat Mühendisidir. Siyasi başarılarının sonuç vermesi tepeden MHP’ye gelen siyasiler tarafından önü kesilerek hep önlenmiştir. Tarsus’ta 1980’den sonra yeniden açılan MHP’nin ilk girdiği seçim olan 1994 yerel seçimlerinde MHP Tarsus İlçe Başkanı Muzaffer KUYUCU’nun en öndeki neferidir. Ülkücü Gençliği yeniden güçlendiren, iş hayatında Ülkücüleri Tarsus’ta çoğaltan ve önemli kılan kişi Mahmut TAT’tır. İnşaat sektöründe yine Muzaffer KUYUCU ile birlikte Tarsus’ta atak yapan mimari projeleri şekillendirmiştir. Fakat her ikisinin de MHP’de hak ettiği Tarsus Belediye Başkan Adaylığını Burhanettin KOCAMAZ’a vermeleri kendi yarattıkları tüm başarıların tamamını KOCAMAZ’a kaptırmalarına sebep olmuştur. Mahmut TAT daha ilk belediye döneminde birçok ülkücü emekçi ile birlikte yok sayılarak belediyeden itilir. Tıpkı CHP’deki gibi haksızlıklar MHP’li belediyeler içerisinde de alır başını gider. Tarsus MHP İlçe Başkanlığı güçsüzleştiğinde Mahmut TAT yeniden göreve gelir ve partisini yeniden güçlendirir. Bunun üzerine Mersin MHP İl Başkanlığına geçerek KOCAMAZ’ın engellerinden uzakta yeni bir siyasi sayfa açar. Mersin’de MHP’yi en üst düzeyde başarıya yükseltir. CHP’den seçilen Macit ÖZCAN karşısında MHP oylarını CHP ile arasında 13 bin farka kadar indirir. HDP’nin 1. Çıktığı ÇAY Mahallesinde bile MHP siyasetini hiç çekinmeden yapar. MHP’nin sesinin bile olmadığı Mersin’de artık MHP’nin 4 Milletvekili çıkarabilmesinin kapılarını Mahmut TAT ve EKİBİ açar. En yakınındaki neferi MHP 2. Başkanı Hamza KILINÇ’tır. Mahmut TAT MHP’yi güçlendirdikten sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına hazırlanır fakat MHP genel merkezi yine aynı hatayı yaparak 4 dönem Tarsus’ta belediye başkanı olan Burhanettin KOCAMAZ’ı Mersin’den 2014’te Büyükşehire aday yapar. Mahmut TAT’ın emekleri yine harcanmıştır. Mersin’de MHP’yi önce 13 Binlere, ardından 100 Binlerin üzerine il başkanlığı yaparak arttıran Mahmut TAT’ın emekleri yine KOCAMAZ’a yarar. 2019 yerel seçimlerinde KOCAMAZ İyi Partiye geçtiği için MHP Meclis Üyeliğine aday olur. MHP’yi ve Ülkücü mücadeleyi hiç bırakmaz. Şimdi Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi olan Mahmut TAT aynı zamanda Cumhur İttifakının Mersin’de Gurup Başkan sözcüsüdür. Hangi parti olursa olsun her görüşün bir bedel ödeyeni, harcanan emekçisi vardır. Mahmut TAT’ın MHP Camiasına olan emeği karşılında MHP gereğini yapmalıdır. MHP Genel Merkezi ilk ve son kez Mahmut TAT’a hakkını vermelidir.

Mersin’de AKP-CHP-İYİ Parti-HDP(Yeşil Sol İttifakı) ve MHP’de Listeler Seçime Nasıl Yansır?

Mersin Siyasi Gerçeğinde Necati Ali EKER ile Mahmut TAT’ın Cumhur İttifakında, Merkez Sağ ve Ülkücü kanattan Milletvekili listesinde olurlarsa oyların çok fazla kaymayacağı gerçeğini gündeme getirdim. Yine Millet İttifakında Sosyalist-Devrimci gelenekten gelen Alptekin ESER CHP listesinde olursa CHP’den HDP’ye TİP’e fazla oy kaymayacağı gerçeğini gündeme getirdim. Ne yazık ki Türkiye’de hiçbir siyasi partide parti emekçilerini koruyan parti tüzüğü maddeleri yok. Bu yüzden ideolojilere ve sağlam örgütleşmeye zarar veren PARA ve AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİSİ yüzünden siyaset dik duruşlu emekçi insanlara göre doğru yapılmıyor.

AKP seçilecek sırada Necati Ali EKER’i aday göstermezse hiçbir aday için ülkenin bu zor durumunda “yine de iktidar olan partimize oy verelim” diyecek seçmen sayısı Mersin’de pek kalmadı. AKP’de artış değil, kayıp olacağı İktidarın yanlış politikaları yüzünden resmen görünüyor. Zaten iktidara oy veren seçmen menfaat çıkar ilişkisinden dolayı oy veriyordu. Şu an Millet İttifakında hükümet kurulmasını daha gerçekçi gören AKP seçmeni merkez sağa kayacaktır. Merkez sağdan gelen Necati Ali EKER’in siyasi geçmişi adaylıkta Cumhur İttifakına fayda getirir.

CHP seçilecek sırada Alptekin ESER’i aday göstermezse dünden bugüne partide haksızlığa uğrayanlar, CHP belediyelerinin yok saydığı emekçi seçmenler aynı fikirden diğer siyasi partilere kayacaklar. Özellikle Türkiye İşçi Partisine olan eğilim dilden dile dolaşıyor. Alptekin ESER’in 2015 milletvekilliği belirleme seçiminde tek başına anahtar listelere girmeden önü kesildiği halde seçimde 1. Çıkması aday olması gerektiği gerçeğine örnektir. CHP’liler sandıkta hak etmeyenlere oy vermeyecekler. Çünkü artık İTTİFAK var. CHP kendi yarattığı ittifak gerçeğine göre kararlar almalıdır.

MHP seçilecek sırada Mahmut TAT’ı aday göstermezse, özellikle parti içinde uzun yıllardır haksızlığa uğrayan Ülkücü kesimde diğer sağ partilere kaymalar olacaktır. Zira Mahmut TAT’ın Mersin genelinde Ülkücü Camiadaki etkenliği ve Halkın nazarında kabul gördüğü bilinir. Özellikle Sinan ATEŞ Cinayetinden sonra Mersin’deki Ülkülerin oy vermede kafası çok karışık. Mahmut TAT ismi adaylıkta kafa karışıklığını çözecek ve Ülkücüler emekten gelen Ülkücüye oy kullanmak için kaymalara engel olacaklardır. Mahmut TAT’ın seçilecek sırada gösterilmemesi İyi Partinin 1 Milletvekili daha çıkarmasına resmen yol açar.

Parti Seçmenleri ve Halkımız 9 Nisan’da açıklanacak Milletvekilliği listelerine odaklanmış durumda. Özellikle Mersin’de AKP-CHP-MHP ve İyi Parti Listelerinin açıklanmasından sonra oy dalgalanması ne kadar olur ancak tahmin edebiliriz. Tabi HDP her zamanki oylarını arttırarak alacaktır. Eğer Türkiye İşçi Partisi de CHP’de Halkın kabullendiği, siyasette haksızlığa uğrayan siyasileri kendi listesine taşıyamazsa HDP daha fazla Milletvekili çıkaracaktır. MHP yine aynı şekilde emekten gelen siyasileri ve kökleşmiş Ülkücüleri listesinde değerlendirmezse İyi Parti daha fazla Milletvekili çıkaracaktır. AKP listede hata yaparsa binlerce AKP’linin sandığa gitmeyeceği ise her yerde konuşuluyor…

Mersin ve Türkiye Siyasi Gerçeklerini Umutla Sorgulamaya Devam Ediyoruz.

Yaşasın Türkiye CUMHURİYETİ!

Beyhan BALABAN

Cumhuriyet’in KALEMİ