CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Gezi davası tutuklusu Osman Kavala'nın yeniden yargılanma talebini reddetmesine sert tepki gösterdi. Mahkemenin kararını Meclis'te değerlendiren Başarır, dosyanın kapağını bile kaldırmadan ret kararı verilmesini "utanç meselesi" olarak nitelendirdi.

Başarır, yaptığı açıklamada, dosyanın içeriğinde bulunan 2 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı, 2 beraat kararı ve 1 ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla ilgili gerekçeli belgeler olduğunu belirtti. Dosyanın binlerce sayfadan oluştuğunu ve sadece kararların okunmasıyla bile heyetin iki günde dosyayı inceleyebileceğini vurguladı.

Heyetin, değiştirilmesi taleplerine rağmen dosyanın bir gün içinde kapatılması ve taleplerin reddedilmesi durumunu eleştiren Başarır, mahkeme heyetinin kendisine "talimatla geldim, dosyayı okumadan kararımı verdim" dediğini aktardı. Bu durumun yargı sistemi için kabul edilemez olduğunu belirten Başarır, adaletin bu şekilde sağlanamayacağını dile getirdi.

TBB’de Mersin’i temsil edecek üyeler belirlendi TBB’de Mersin’i temsil edecek üyeler belirlendi

Başarır ayrıca, bazı generallerin Adli Tıp raporlarına rağmen cezaevinde tutulmasını eleştirerek, yaşlılık ve hastalık durumlarının cezaevinde kalmalarına engel olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanının af yetkisini kullanmamasını eleştiren Başarır, bu durumun insanlık suçu olduğunu ve derhal düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.