Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana’nın tarihi geçmişini ve dokusunu yansıtan Tepebağ bölgesindeki destinasyon aksına ‘Kahve Evi’ni ekleyerek kent turizminin gelişimi konusunda yeni bir noktayı daha hayata geçirdi.

Osmanlı döneminde kahve dövülen el dibekleri, kahve çekilen el değirmenleri, oturmalı değirmenler, çeşitli boyutlarda metal kahve tavaları, kahve soğudanlıkları, üzeri motifli eski kahve tepsileri, Osmanlı dönemine ait kahve fincanları gibi birbirinden çeşitli envanterlerin sergilendiği Kahve Evi’nini açılışı gerçekleşti.

Ziyaretçilere kahve ikramı yapılan açılışta konuşan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, tarihi Tepebağ höyüğünün Tepebağ ve Kayalıbağ mahallelerini kapsadığına işaret etti. Açılışı yapılan Kahve Evi’nin her iki mahallenin de ortak değeri olduğunu vurgulayan Akay, Tepebağ bölgesinin yeni dönemde daha da farklılaşacağını söyledi.

Akay, “Bu binanın hemen arkasında, şu an bilinen tarihi 3-4 bin seneye ulaşan bir kazı mevcut. O kazıların 7-8 yılına kadar uzanacağı ifade ediliyor. Onun için Tepebağ eskiden olduğu gibi yeni dönemde de bizim için özel bir nokta olacak” dedi.

Kahve Evi’nde kahve içme kültürünün farklı bir boyutunun görüleceğini aktaran Başkan Akay, Kahve Evi’nde sergilenen araç gereçleri bağışlayan Şahin Paksoy ve Gönül Paksoy’a teşekkür etti. Akay, “Biz Gönül Paksoy’la konuştuğumuz zaman bize böyle bir yeri kazandırabileceğini ifade etmişti. Biz bu kadarını beklemiyorduk. Sizlerde göreceksiniz, son derece anlamlı, emek verilmiş, zaman harcanmış, bir artık müze diyebileceğimiz bir yer elde ettik. Sanırım Paksoy ailesi bunu başka değerlerle de tamamlayacak” şeklinde konuştu.

Adana Demirspor’dan iş verenlere çağrı Adana Demirspor’dan iş verenlere çağrı

Adana’daki tarih turizminin geliştirilmesine yönelik olarak kamu kurumları arasındaki işbirliğinin artarak süreceğini vurgulayan Başkan Akay, “Bu alanların bir destinasyon noktası, insanların gezip göreceği yerler haline getirilmesi için her türlü çabayı, katkıyı gösterme noktasındayız. Diğer kurumlarla birlikte burayı çok farklı bir alan haline dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kayalıbağ Mahallesi Muhtarı Ali Coşkun, “Benim doğup büyüdüğüm bu mahalleye Seyhan Belediye Başkanımız Akif Kemal Akay’ın yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun” dedi. Tepebağ Mahallesi Muhtarı Mehmet Demir de, “Sayın başkanımızın Tepebağ’a da aynı hizmeti vermeye devam ettiğini, inşallah bundan sonra da devam edeceğini temenni ediyoruz. Devamlı arkasındayız sayın başkanımızın. Sağ olun var olun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Kahve Evi’nin açılışı gerçekleştirildi.