Ankara - CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kamuda tasarruf tedbirleri adı altında yerel basının ilan ve reklam gelirlerinin azaltılmasına sert tepki gösterdi. Kış, "Yerel basını yok etme, susturma hamlesi taşıyan bu anlayışı kabul etmiyoruz. Gazeteden, haberden tasarruf olmaz" dedi.

Başkan Boltaç, ’Hizmette 100 Gün’ü değerlendirdi Başkan Boltaç, ’Hizmette 100 Gün’ü değerlendirdi

Yerel basının ekonomik sorunlarına dikkat çeken Kış, pandemiden bu yana süregelen ekonomik krizin yerel basın üzerindeki olumsuz etkilerine vurgu yaptı. Kamuda yürürlüğe giren Tasarruf Genelgesi'nin yerel basının hayatta kalma mücadelesini daha da zorlaştırdığını belirten Kış, "Tasarruf paketindeki kısıtlamalar, yerel basının hayatta kalma mücadelesini daha da zorlaştıracak, hatta birçoğunun kapısına kilit vurmasına neden olacaktır" dedi.

Kış, yerel basının ana gelir kaynağının abone satışları, reklamlar ve resmi ilanlar olduğunu hatırlatarak, Mersin başta olmak üzere birçok şehirde zor şartlar altında görev yapan yerel basının yok olmasına ve basın emekçilerinin işsiz kalmasına seyirci kalmayacaklarını belirtti.

Kış, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Demokrasiye, halkın haber alma özgürlüğüne karşı olan, yerel basını susturma, yok etme anlayışı taşıyan bu yanlış karardan derhal vazgeçilmelidir. Çünkü gazeteden, haberden tasarruf olmaz."

Gülcan Kış'ın konuşması, yerel basının yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve bu sıkıntıların daha da derinleşmesine yol açabilecek tasarruf tedbirlerine karşı bir uyarı niteliği taşıyor. Yerel basının demokrasinin önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken Kış, bu tür kısıtlamaların halkın haber alma özgürlüğünü de tehdit ettiğini belirtti.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu