Mersin Milletvekili Talat Dinçer, 6 Şubat depremi nedeniyle Mersin'de 1108 derslikten oluşan 63 okul hakkında yıkılma kararı alındığını vurgulayarak 2024-2025 öğretim yılında kaç okulun eğitime açılacağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e soru önergesi sundu.

Önergede Dinçer, Mersin’in 15 bin 611 nakil sayısıyla Türkiye’de en çok nakil alan 3. il olduğunu ve yıkılan okullarda toplamda 50 bin öğrencinin başka okullara nakledildiğini vurguladı.

Mersin’de aşırı sıcaklar ejder meyvesi hasadını geciktirdi Mersin’de aşırı sıcaklar ejder meyvesi hasadını geciktirdi

Soru önergesinde Dinçer, “Türkiye deprem kuşağında olup unutmamamız ve unutturmamamız gereken bir gerçeğimizdir.6 Şubat Kahramanmaraş depreminde yaşadığımız felakette can ve mal kayıplarımızın halen yaraları sarılmış değildir. Her zaman savunduğumuz gibi deprem değil denetimsiz binalar öldürür. Mersin genelinde 1.110 devlet 284 özel olmak üzere toplam 1.394 Okul bulunmaktadır. Kahramanmaraş 6 Şubat depreminden sonra 588 Okulda analiz çalışmalarından sonra 76 Okulumuz hasar nedeniyle boşaltılmış olup, 1108 derslikten oluşan 63 okul hakkında yıkılma kararı alındı. Depremden etkilenen illerden toplam 166 bin 238 öğrencinin diğer illerdeki okullara nakil yapılırken, Mersin’e 15 bin 611 nakil sayısıyla Türkiye’de en çok nakil alan 3’üncü il oldu. Yıkılan okullarımızdan toplamda 50 bin öğrenci başka Okullara nakil edildi. Bu zor zamanlarda, eğitim kurumlarımızın karşılaştığı bu talihsiz durum karşısında birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Öğrencilerimizin güvenliği ve eğitim kalitesinin korunması her zaman önceliğimizdir. Bu nedenle hasar gören ve yıkılan okullarımızın en kısa sürede onarılması ve yapılması gerekmektedir. Unutmayalım ki, eğitim geleceğimizin temelidir ve bu temeli sağlam tutmak hepimizin sorumluluğudur.” dedi.

Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Tekin’den şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1. Hasar tespiti yapılan Okulların güçlendirme ile tam sağlıklı olacağını düşünüyor musunuz?

2. Yıkılan devlet Okullarının aynı sayıda yerine tekrar Devlet Okulları yapılacak mı?

3. Mersin çok fazla göç almakta, yapılacak Okulların derslik sayısını artırmayı düşünüyor musunuz?

4. 2024-2025 Öğretim yılında kaç tane Okulu eğitime açmayı düşünüyorsunuz?

5. Köy Okullarını tekrar eğitime açarak merkezlerde oluşan öğrenci yığılmalarını azaltmayı düşünüyor musunuz?

6. Yıkılan Okullarımızın hepsi kaç yılda eğitime başlamış olacaktır?

Editör: Ahmet Biracı