Kısa bir süre ulusal basında da yer alan, Anemurium Antik Kenti’nin içine beton yapı inşa edilmesine tepki veren CHP Anamur İlçe Başkanı Arif Çakırcı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı Ali İlhan Ayhan tepkilerini ortak basın toplantısıyla dile getirdiler. CHP İlçe binasında düzenlenen basın toplantısına CHP Kadın Kolları Başkanı Elvan Tüfenk, Çevre Platformu gönüllüleri ve partililer katıldı.

CHP İlçe Başkanı Arif Çakırcı, Anamur’un kültürel zenginlikleri içerisinde önemli olan Anemurium Antik Kentinde çevre düzenlemesi adı altında betoarma yapıların olmasına karşı olduklarını belirterek şunları söyledi:
“Geçmişi milattan önce 4.Yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Anemurium Antik Kentimiz 1. dereceden sit alanı olup; ülkemiz ve dünya mirasının nadide, değerli bir kültür mirasıdır. Yaklaşık 2 bin yıldır varlığını koruyan Anemurium antik kentinin restorasyon ve çevre düzennemesi adı altında girişi kısıtlanmış ve vatandaşlarımızın ziyaretine kapatılmıştır.

1. dereceden sit alanlarında betonarme yapıların olamayacağıyla alakalı yasalarımız net olsa da, restorasyon adı altında antik kentimiz içinde yapılan betonarme yapı inşa edildiğini üzülerek görmüş bulunmaktayız.
Geçmiş belediyeler döneminde mobil duş ve tuvalet yapımına dahi izin verilmeyen Anemurium Antik Kenti içinde,çevre düzeni adı altında yapılan bu ucube yapıdan, bir an önce vazgeçilmesini ve şu ana kadar yapılan yerin, antik kent kalıntılara daha fazla zarar vermeden eski haline getirilmesini CHP Anamur ilçe başkanı olarak talep ediyorum.
Bu talebimiz ilgili kurumlar tarafından yerine getirilmez ise burada yasalara uygun bir şekilde direniş gösterilecektir.
Daha önce turizm uygulamaları kapsamında doğal güzelliklerin nasıl rant için heba edildiğine şahit olduk.
Aynı durumun kentimizin başına gelmemesi için, çıkar gruplarının rant alanına dönüşmemesi için tüm Anamurlu hemşerilemi ve siyasi partileri Anemurium Antik kentine sahip çıkmaya davet ediyoruz.” Dedi
Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Çevre Komisyonu Başkanı Çevre Mühendisi Ali İlhan Ayhan da yaptığı konuşmada, Anamur’un önde gelen değerlerinden ve Türkiye’nin 4.büyük antik kenti Anemurium’un tam göbeğinde “yer seçimine) inşaat yapılmasına karşı olduklarını belirterek, sosyal donatı alanlarının uygun yerlere yapılmasını desteklerini söyledi.
Ayhan,” Ülkemizin birçok bölgesindeki ören yerlerinde elbette sosyal donatılar var,olması da gerekli. Ziyaretçilerin insani ihtiyaçlarını giderecek sosyal donatıların olması medeniyetin göstergesi. Ancak bunlar ören yerlerinin içerisinde değil.
Bizler Antik kent içinde yapılan çalışmaları görüyor ve takdir ediyoruz. Ancak bir taraftan tarihi kalıntıları gün yüzüne çıkarırken, çevre düzenlemesi adıyla yapılmaya çalışılan ucube bir yapının, yapılıyor olmasına sessiz kalamayız elbette. Kısaca Anemrium’un betonlaşmasına karşı tavrımız nettir. Bir an önce yanlış uygulamalardan derhal geri dönülmesi gerekmektedir.”dedi.
Anemurium Antik Kentinin coğrafi konumu nedeniyle de Stratejik bölge olduğuna dikkat çeken,Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı Çevre Mühendisi Ali İlhan Ayhan konuşmasının devamında, “Dünyanın sayılı antik kentleri arasında yer alan bu bölgeye tüm Anamurlular sahip çıkmalıdır. Tüm Meslek Örgütleri ve STK’lar ile güç birliği yaparak, kültürel miraslara ve doğal zenginliklerin talan edilmesini engellemek için güç birliği yapmalıdır. Biz, CHP olarak mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.” Diye konuştu.

Seçer: "Raylı sistemlerde 50 yıllık bir vizyon ortaya koyduk" Seçer: "Raylı sistemlerde 50 yıllık bir vizyon ortaya koyduk"

Editör: Ahmet Biracı