Mis kokulu bahçelerle çevrili “Gül Yolu” açıldı Mis kokulu bahçelerle çevrili “Gül Yolu” açıldı

Bugün, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde önemli bir duyuru yaptılar. "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" adı altında sunulan bu paketin detayları, kamunun bütçe yönetiminde ve kaynak kullanımında yapılacak önemli değişiklikleri içeriyor.

Yılmaz, Türkiye'de yaklaşık 65 yıldır devam eden tasarruf genelgeleri ile kamu harcamalarında kontrol sağlama çabalarının altını çizdi. Son dönemlerde yaşanan gelişmelerin ise daha geniş kapsamlı ve güçlü adımlar gerektirdiğini vurguladı.

16 Nisan Kabine Toplantısı ve 6 Mayıs Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirttiği hedefler doğrultusunda, kamuda tasarruf artışı ve yapısal reformların hızlandırılması yönünde kararlar alındı. Bu çerçevede, tasarruf ve verimlilik paketinin hazırlanması süreci başlatıldı.

Paketin öncelikli hedeflerinden biri, geçen yıl yaşanan deprem ve pandemi sonrası enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak. Yılmaz, bu zorlu süreçlerde kamu dengelerini korumanın ve sosyal refahı artırmanın önemine vurgu yaptı.

Paketin bir diğer amacı ise kamu harcamalarında verimliliği artırmak ve kaynakların etkin kullanımını sağlamak. Bu çerçevede, kamu hizmetlerinde güncel ihtiyaçlara odaklanma, önceliklendirme yapma ve yeni teknolojileri kullanma gibi stratejiler belirlendi.

Maliye politikaları ve yapısal reformların enflasyonla mücadelede önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu kapsamda tasarruf ve verimlilik paketinin yanı sıra Orta Vadeli Programın da belirleyici rol oynadığını belirtti.

Paketin hayata geçirilmesinde, idari ve kanuni düzenlemelerin birlikte yürütüldüğüne dikkat çeken Yılmaz, tüm kamu kurumlarının bu sürece aktif katılımını sağlamak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Bu önemli adımların vizyonu ve siyasi iradesi ile şekillendirildiğine vurgu yapan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

Paketin hazırlanmasında titiz bir çalışma yürüten Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibine, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'na da teşekkürlerini sundu.