Depremzedeler için çok amaçlı açık alan spor sahaları yapılacak Depremzedeler için çok amaçlı açık alan spor sahaları yapılacak

Osmaniye’de "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" etkinliğinde kentin yöresel lezzetleri ile ürünleri sergilenerek tanıtıldı.

Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Cebelibereket Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Etkinlikte vatandaşlar dövme pilavı, sarma, dolma, etli kömbe, içli köfte, toyga çorbası, Zorkun tava gibi yöresel ürünlerin ikramı yapıldı. Ayrıca tescilli ürünlerin sergisi ve yöresel yemeklerin tanıtımı da büyük beğeni topladı.

Bu tür etkinliklerin mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılması için önemli olduğunu söyleyen Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, "21-27 Mayıs tarihleri Türk Mutfağı haftası olarak ilan edildi. Osmaniye’nin coğrafi konumu, tarihi süreç içerisindeki bölgede kurulan uygarlıklar, göçte gelen toplulukların getirdiği yeni açılımlar, ilimizin mutfak kültüründeki çeşitliliği ve zenginliği arttırmıştır. Osmaniye’mizin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle Çukurova’nın mutfağının genel karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Osmaniye mutfağı içerisinde aynı zamanda Akdeniz mutfağının özelliklerini yansıtabilecek düzeyde bir beslenme şeklinin de var olduğu bir gerçektir. Osmaniye tarihi dokusu, zengin, yöresel lezzetleriyle ülkemizdeki önemli gastronomi şehirlerarasında yer almaktadır. Toyga çorbası aynı zamanda kültürel miras listesi içerisine de girmiş bulunmaktadır. Osmaniye mutfak kültürü ve yöresel ürünlerimizin gerek ilimizde gerekse yurtiçinde kutlanılması yerel ve ulusal arenada ses getirecektir" dedi.

Kaynak: iha