DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, yerel basının karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekmek ve merkezi iktidarın yerel basına yönelik baskılarını eleştirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Ekmen, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın sözünü hatırlatarak, "Yerel Basın demokrasimiz için su gibi önemlidir" dedi.

Ekmen, son dönemde yayınlanan tasarruf genelgelerinin yerel basın üzerindeki olumsuz etkilerini eleştirdi. "13 Mayıs 2024 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ve ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilan düzenlemesi, yerel medya kuruluşlarımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır," diyen Ekmen, bu düzenlemelerle birlikte ilanların %30 oranında azalmasının yerel basını mali açıdan zor durumda bıraktığını belirtti.

Yerel basının demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu vurgulayan Ekmen, "Yerel basın, halkın bilgi edinme hakkını güvence altına almakta ve toplumsal gelişime katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, yerel basının yaşatılması ve güçlendirilmesi, demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarındandır. Ulusal medyanın tek ses olduğu bir dönemde, farklı bir renk ve ses duymanın tek yolu yerel basını takip etmektir," şeklinde konuştu.

Mersin’de uyuşturucu operasyonu: 4 tutuklama Mersin’de uyuşturucu operasyonu: 4 tutuklama

Ekmen, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç’a çağrıda bulunarak, "Yerel basının, toplumun gözü, kulağı ve sesi olarak varlığını sürdürebilmesi için gereken adımlar atılmalıdır. Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Genelgesi yerel basın için bir limit getirmektedir. Bu da %30’luk bir daralma demektir. Bu, bazı gazetelerin kapanması ve insanların işsiz kalması anlamına gelmektedir. Bu konuda geri adım atılması gerekmektedir," dedi.

Ekmen, gerçek haberciliğin ancak yerel basının güçlendirilmesiyle mümkün olacağını vurgulayarak, "TRT Haberi, A Haber'i izleyerek veya CNN Türk ve NTV'yi takip ederek tasarruf genelgesinin nasıl uygulandığını anlayamazsınız. Gerçek habercilik görmek istiyorsanız yerel basını güçlendirmelisiniz," ifadelerini kullandı.

Cevdet Yılmaz’a da seslenen Ekmen, "Memurun servisinden, işçinin fazla mesaisinden ve yerel basının ilanlarından kısarak tasarruf yapamazsınız. Tasarruf yapmak istiyorsanız külliyedeki özel uçaklardan birini satacaksınız. Tasarruf yapmak istiyorsanız bakanlar özel uçaklarla seyahat etmekten vazgeçecek," diyerek tasarruf tedbirlerinin yanlış uygulamalarına dikkat çekti.

Ekmen, basılı ilan gelirleri için 212 sayılı kanuna tabi olarak en az altı kişinin, internet ilanları için ise en az sekiz kişinin çalıştırılması gerektiğini, bunun da yerel basın üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunu belirtti. Bu düzenlemelerde bir değişiklik yapılmamışken ilan gelirlerinin kısılacak olmasının birçok gazetenin kapanmasına yol açacağını ifade etti.

Basın toplantısını sonlandırırken Ekmen, yerel basının yaşadığı sıkıntıları dile getirmenin ve bu konuda çözüm arayışında bulunmanın önemini vurguladı.

Editör: Ahmet Biracı