Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde 29 gündür direnen ESİTAŞ işçilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ağırladı. Ziyaret sırasında işçiler, DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye olduktan sonra işverenle Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri başlattıklarını, taleplerinin karşılanmaması üzerine eyleme geçtiklerini ve sonrasında KOD 49 (verilen görevi yerine getirmeme) ile işten çıkarıldıklarını ifade ettiler. İşçiler, bu durumun ardından direnişe geçtiklerini belirtti.

Başkan Tuncer'den Hayvan Hakları İçin Cesur Adım Başkan Tuncer'den Hayvan Hakları İçin Cesur Adım

İşçiler, havasız ve son derece sıcak ortamda, birçok kanserojen maddeye maruz kalarak çalıştıklarını ve bu koşulların iyileştirilmesi talebiyle bir dizi eylem yaptıklarını belirttiler. Taleplerinin karşılanmaması üzerine başlattıkları eylemleri sürdürdüklerini ifade eden işçiler, çalışma koşullarının insanlık dışı olduğunu vurguladı.

KOD 49 ile işten çıkarmaların son zamanlarda arttığına dikkat çeken Perihan Koca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın cevaplaması istemiyle bakanlığa soru önergesi verdi. Koca, bakanlığa şu soruları yöneltti:

  1. Bakanlığınızın son zamanlarda yaygınlaşan KOD 49 uygulamasının uygulanma biçimleriyle ilgili bir denetlemesi var mıdır? Söz konusu uygulamanın işçilerin anayasal haklarının karşısına çıkarılmasıyla ilgili bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?

  2. ESİTAŞ Elektrik fabrikasında çalışan işçilerin işyerinde sağlıksız ve gayrı insani çalışma koşulları altında çalıştıkları iddiasıyla ilgili bakanlığınızın bir denetimi var mıdır? Bu iddialar tarafınızca araştırılmış mıdır? Söz konusu işyerinin işçi sağlığı ile ilgili almakla yükümlü olduğu önlemler yerine getirilmiş midir?

Perihan Koca, işçilerin taleplerinin takipçisi olacaklarını ve bu konuda gereken adımların atılması için mücadele edeceklerini belirtti.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu