İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın lise öğrencisi Y.K. tarafından öldürülmesi, eğitim camiasında büyük bir üzüntü ve tepkiye yol açtı. Eğitim emekçileri, bu şiddet olayını protesto etmek ve benzer vakaların önüne geçmek için harekete geçti.

Eğitim-Bir-Sen Mersin 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah ÇELİK, Özgür Çocuk Parkı'nda düzenlenen bir basın açıklamasında, "Şiddete Karşı Yasal Düzenleme İstiyoruz" başlığı altında bir araya geldi. Çelik, yaptığı açıklamada, eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına karşı önlem alınmasını talep ettiklerini belirtti.

Çelik, son olayın ardından İstanbul'da yaşanan acı bir vefatın üzerine geldiğini ifade ederek, eğitim camiası adına başsağlığı diledi. Şiddet olaylarının artık kanayan bir yara haline geldiğini vurgulayan Çelik, gerekli önlemlerin zamanında alınmamasının sonuçlarını yaşadıklarını belirtti.

Eğitim emekçilerinin sesine kulak verilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile yapılan görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildiğini aktardı. Ancak, çözüm için daha fazla adım atılması gerektiğini dile getirdi.

Çelik, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artık münferit eylemler olmaktan çıktığını ve yaygın bir toplumsal sorun haline geldiğini belirtti. Bu nedenle, caydırıcı ve cezalandırıcı bir yasal düzenlemenin acilen yapılması gerektiğini vurguladı.

Özel çocukların anneleri ’Beden ve Ruh Sağlığı Atölyesi’nde buluştu Özel çocukların anneleri ’Beden ve Ruh Sağlığı Atölyesi’nde buluştu

Son olarak, Çelik, eğitim emekçilerinin iş bırakma eylemi ve dilekçe kampanyası ile şiddete karşı kararlılıklarını gösterdiklerini ifade etti ve yaşanan acıların bir daha tekrarlanmaması için acil çözümler talep ettiklerini belirtti.