Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
07 ARALIK Çarşamba 10:11

Sonbahar gezisi için rotalar

Obilet.com, sonbaharda küçük kaçamaklar yaparak doğanın sunduğu renk cümbüşüne tanık olabileceğiniz yakın rotaları derledi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2022 16:18
Sonbahar gezisi için rotalar

Obilet.com'ın derlediği yerler şöyle:

Yuvacık

"Kocaeli merkezden 15 dakikada ulaşılabilen Yuvacık ulaşım olarak oldukça kolay. Yuvacık yeşil  severler için oldukça güzel bir yer.  Yayla evleri, karalahana bahçeleri, dağ çilekleri, fındık ağaçları, dağlar, akarsular ve ormanlarla kaplı Çamlıktepe, tüm Yuvacık’ı kuşbakışı görmek için harika bir imkan sunuyor.  Menekşe Yaylaları’nda ister yürüyüş yaparak ister bisiklet sürerek çevreyi keşfedebilir, çadır kampı yapılabiliyor.

Karagöl

Sonbahar aylarında bir hafta sonu tatili için tercihinizi İzmir Karagöl’den yana kullanabilirsiniz. Karagöl mitolojik birçok efsaneye konu olmuştur. Yeşil ile mavinin buluşmasından ortaya çıkan manzaralar ile huzur dolu bir tatil doğaseverleri bekliyor. Göl çevresinde piknik yapabilir, doğa yürüyüşünde yeşilin bin bir tonuna şahitlik edebilirsiniz.

Cumalıkızık sokakları

Bursa’nın dikkat çeken köylerinden Cumalıkızık, otantik dokusu, taş sokakları, mor, mavi ve sarı renkli evleriyle ilgileri üstüne topluyor. 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Cumalıkızık, sonbaharda sokaklarında kaybolmak için ideal yerlerden biri. Köy halkının geçmişten beri süregelen gelenek ve göreneklerini birebir göreceğiniz Cumalıkızık Müzesi, Cin Aralığı, UNESCO’nun Cumalıkızık’ı koruma projesinin yürütüldüğü Küpeli Ev görülmesi gereken yerler arasında.

Ağva

İstanbula yakın olan Ağva, özellikle sonbaharda sunduğu nehir manzarasıyla öne çıkıyor. Hacıllı Köyü’nde yer alan Onbir Göller Vadisi, Şile Kalesi, gün batımını seyir yeri olan Ağva Feneri ve Ağlayan Kaya, Ağva’ya gidenlerin görmesi gereken güzellikler arasında yer alıyor. Göksu Nehri’nde bir tekne turuna katılarak sonbaharın keyfini çıkarmak da mümkün.

 Yedigöller

Ülkemizdeki en güzel ormanlardan biri olan Yedigöller Milli Parkı’nda tamı tamına 7 göl bulunuyor. Büyük, Küçük, Serin, Derin, Sazlı, Nazlı ve İnce Gölü. Göller ağaçla yeşilin her tonunu izleme şansını sunuyor. Göller arasında yürüyüş yapabileceğiniz gibi kamp hayatını sevenler için de ideal konaklama yerleri mevcut. Kapankaya Tepesi’ne çıkabilir, koruma altına alınan geyikleri görmek için Geyik Üretme Çiftliği’ni ziyaret edebilirsiniz.

 Birgi

Sonbahar aylarında gidebileceğiniz cennet köşelerinden biri de İzmir’in güzel Birgisi. Lidyalılardan sonra sırayla Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına ev sahipliği yapan Birgi, tarihi evleri ve konakları ile dikkat çekiyor. Birgi’nin en çok ilgi çeken yerleri ise tarihi Birgi evleri,  Çakırağa Konağı, konakla birlikte kentin simgesi haline gelmiş Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Aydınoğlu Hamamı ve İmam-ı Birgivi Türbesi olarak karşımıza çıkıyor. "


Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv