Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
07 ARALIK Çarşamba 09:20

Küresel piyasalar

Dün küresel piyasalarda ağırlıklı negatif seyir görüldü. Fed’in faiz artışlarında yavaşlayacağına dair beklentilerin öne çıkması ile hisse senedi piyasalarında son 2 gündür gerçekleşen alımlar, dün yönünü tekrar satışa çevirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2022 09:00
Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda ağırlıklı negatif seyir görüldü. Fed’in faiz artışlarında yavaşlayacağına dair beklentilerin öne çıkması ile hisse senedi piyasalarında son 2 gündür gerçekleşen alımlar, dün yönünü tekrar satışa çevirdi. Avrupa tarafında dün negatif kapanışlar gerçekleşti. Alman DAX endeksi %1,21 değer kaybıyla 12.517 puanda sonlandırdı. Yüksek enflasyon ve faiz ortamının ekonomilere etkisine ilişkin endişeler piyasalara yön veren temel faktör olmayı sürdürürken, hafta başından bu yana düşüş eğilimi gösteren ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi dün yeniden yükselişe geçti. Makroekonomik veriler tarafında ise, ABD'de Cuma günü açıklanacak ve para politikasının seyri açısından önem taşıyan istihdam verisi öncesi özel sektör istihdamına ilişkin veriler Eylül’de beklentilerin üzerinde geldi. Dün açıklanan ADP verilerine göre, özel sektör istihdamı Eylül ayında 200 binlik beklentiye karşılık 208 bin kişilik artış kaydetti. Veri, artan faiz oranları ve daha sıkı finansal koşullara rağmen iş gücünün güçlü kaldığına işaret etti. ISM İmalat Dışı PMI verisi ise manşette 56,7 ile 56,0 olan beklentinin üzerinde duyuruldu. ABD'de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı da %6,75 ile 2006'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Seansa sert satışlarla başlayan ABD endeksleri, seans içerisinde gelen tepki alımlarıyla daha ılımlı bir piyasa kapanışı gerçekleştirdi. Dün Dow Jones endeksi %0,14 azalışla 30.273,87 puana geriledi. S&P 500 endeksi %0,20 azalışla 3.783,28 puana ve Nasdaq endeksi %0,25 kayıpla 11.148,64 puana indi. Diğer taraftan Fed yetkililerinin açıklamaları izlenmeye devam edilirken; Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in enflasyonla mücadelesinin halen ilk zamanlarında olduğunu belirtti. Fiyat baskılarının geniş ve kalıcı olmayı sürdüğüne işaret eden Bostic, ekonominin zayıflaması halinde bankanın faiz oranlarını düşürmek için çok hızlı davranmaması, enflasyonu düşürmeye odaklanmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Önceki gün %3,55 seviyesine kadar gerileyen ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi dün %3,79 seviyesine kadar yükseldi. Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 115,0 bölgesine yaklaştıktan sonra yaşanan satışların ardından 110,05’e kadar gerilemişti. Dün ise DXY 111,7’ye yükseldi. EURUSD paritesi bu sabah 0,9910 seviyesinde. Önceki gün 20 bin USD’nin üzerine yükselen Bitcoin, bugün de 20.400 USD seviyelerinde. Peş peşe altı seans yükselen ons altın, dün ABD verileri ve tahvil faizlerindeki yükseliş sonrası kazanımların bir kısmını geri vererek 1.700 USD’ye geriledi. Ons altın bu sabah 1.723 USD’ye tekrar hafif yükseldi. Dünkü OPEC+ toplantısında OPEC+ koalisyonunun 2 yılın en yüksek üretim kesintisi kararını takiben hızla yükselen petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareket sınırlı da olsa devam ediyor. Brent petrol bu sabah 93,5 USD seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Çin piyasalarının kapalı olmaya devam ettiği bu sabah Asya piyasalarında Hong Kong dışında genel olarak pozitif bir seyir görüyoruz. ABD vadelilerinde ise bu sabah hafif pozitif bir görünüm var. VIX endeksi 28,5 seviyesinde. Yurt dışında bugün Almanya'da imalat sektörü için öncü göstergelerden kabul edilen fabrika siparişleri verileri gelecek. Siparişlerde en son %1,1 düşüş yaşanmıştı. ECB’nin 75 baz puan faiz artırdığı Eylül ayı toplantısının tutanakları da TSİ 14:30’da yayımlanacak

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta Çin piyasaları milli tatil nedeniyle haftanın tamamında kapalı olacak. Yurtdışı piyasalarda Cuma günü haftanın da en önemli gelişmesi olan tarımdışı istihdam verisi açıklanacak. ABD'de tarım dışı istihdam Ağustos'ta beklentilerin hafif üzerinde 315 bin kişi artmış, işsizlik oranı %3,5’ten %3,7'ye yükselmişti. Bu ay için beklenti tarımdışı istihdamda 250 bin kişilik artış olması, işsizlik oranının ise %3,7’de sabit kalması yönünde oluşuyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv