Türkiye’nin ilk tarım fuarı olma özelliğini taşıyan Finike Hasyurt Tarım Fuarı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde 27’nci kez kapılarını açtı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yeni dönemde de tarım sektöründe hizmet sunmaya devam edeceklerini belirterek, "5 yıllık yeni dönemimizde Kaş Gıda İhtisas Organize Sanayi, tarımın güneş enerji sistemleri ile desteklenmesi, organik fermente gübre desteği, soğuk hava depoları gibi yeni projelerimizle bölge tarımının gelişmesi, çiftçimizin, üreticimizin kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde 8-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 27’nci Hasyurt Tarım Fuarı törenle başladı.

Açılış töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerelden kalkınma hedefi ile planlı ve sürdürülebilir bir tarım için Antalya’nın 19 ilçesinde çiftçilerle, tarım sektörünün emekçileriyle iş birliği içerisinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Tarımın Antalya, hatta Türkiye için en önemli sektörlerden biri olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirten Başkan Böcek, "Tarımın her aşamasında tüm imkanlarımızı sunuyoruz. Akıllı tarım uygulamaları, kapalı devre sulama sistemleri, sulamada enerji desteği, ekipman ve alternatif ürün destekleriyle hem üretimde verimin artmasını hem de üreticilerimizin gelirinin artmasını sağladık. Tüm bu destekleri çoğaltarak devam edeceğiz. Kumluca Beykent Hali’nde yaş sebze meyve paketleme tesisi ve ayrıca kurutma tesisini hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

Kaş’a Gıda İhtisas Organize Sanayi

5 yıllık yeni görev süresi boyunca da tarımın öncelikli olacağını söyleyen Başkan Böcek, yapılacak çalışmaları şöyle anlattı:

"Batı Antalya Bölgesinde hayata geçireceğimiz Kaş Gıda İhtisas Organize Sanayi, tarımın güneş enerji sistemleri ile desteklenmesi, organik fermente gübre desteği, soğuk hava depoları, Biyoçeşitlilik Gözlem Evi, tarım danışmanlığı hizmeti gibi yeni projelerimizle de bölge tarımın gelişmesi, çiftçimizin, üreticimizin kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz."

Hastane balkonundan düşen bir kişi yaralandı: O anlar kamerada Hastane balkonundan düşen bir kişi yaralandı: O anlar kamerada

"Tarım oldukça, fuar devam edecektir"

Antalya Valisi Hulusi Şahin de 7 yıl ara verilen fuarın yeniden düzenlenmesinin son derece önemli olduğunu belirtti. Vali Şahin, "Büyükşehir Belediye Başkanımız, Finike Belediye Başkanımız ve Ticaret Borsa Başkanımıza bu fuara sahip çıktıkları için teşekkür ederim. Çiftçilerimiz olduğu müddetçe, bu coğrafya olduğu müddetçe Türkiye’de tarım Antalya’da tarım devam ettiği müddetçe bu fuar devam edecektir" dedi.

Başkan Geyikçi: "Çiftçilerimize elimizden gelen her türlü desteği vermeye çaba gösteriyoruz"

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi ise, tarım sektörünün son yıllarda büyük zorluklarla mücadele ettiğini belirterek, "Finike Belediyesi olarak, çiftçilerimize elimizden gelen her türlü desteği vermeye çaba gösteriyoruz. Ürünlerinin katma değer kazanması için yeni girişimlerde bulunuyoruz. Çiftçimizi her zaman başımızın üzerine koyuyoruz. Muhittin Başkanım da üreticimize, hal esnafımıza sağ olsun desteğini hiçbir zaman eksik etmiyor. Tarımsal hizmetler dairesi ile Kırsal Hizmetler Dairesi ile her zaman güçlerini yanımızda hissediyor, her ihtiyacımıza cevap alıyoruz. Ancak üreticilerimizi yalnızca bu desteklerle ayakta tutmak mümkün olmuyor. Bizler ne kadar destek olmaya çalışsak da sektörümüzün merkezi hükümetten gelecek desteklere ihtiyacı var. Üreticilerimizin gece gündüz demeden, büyük özveri ve emekle yetiştirdiği ürünler karşılığını bulamıyor. Tarlada, dalında ya da fabrikada kasaların içinde kalıyor" diye konuştu.

ATB Başkanı Çandır’dan kapsamlı fuar talebi

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali çandır da sektördeki yenilikleri, teknolojik gelişmeleri ve en son tarım uygulamaların tanıtılmasının amaçlandığı Hasyurt Tarım Fuarı’nın tarım sektöründe her alandan katılımcıya geniş bir yelpazede ürün ve hizmetleri sergileme imkânı sunduğunu belirterek, fuarın Batı Antalya’yı kapsayacak şekilde düzenlenmesi talebini iletti.

100 firma katıldı

Açılış konuşmalarının ardından, Hasyurt Tarım Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi. Başkan Böcek ve katılımcılar fuarı gezdi. Hasyurt Tarım Fuarı’nda tohum, fide, gübre ve seracılık alanında değer üreten yaklaşık 100 firma 3 gün boyunca tek çatı altında ziyaretçilerle birlikte olacak. Konusundaki uzmanlar, akademisyenler ve tüm paydaşlarla bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Çiftçiler yeni hizmet ve ürünleri tanıyacak, tarımsal teknolojilerle tanışma ve kullandıkları ekipmanları kıyaslama fırsatı bulacak. Ayrıca yeni iş ve ticari birliktelikler kuracak.

Finike Hasyurt Fuar Alanı içerisinde düzenlenen açılış törenine; Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, ATB Başkanı Ali Çandır, siyasi partilerin temsilcileri, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, oda başkanları, STK temsilcileri, tarım sektörü temsilcileri, çiftçiler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.