Isparta Belediyesi, Senirce ovalarının tepelerine kurduğu Güneş Enerjisi Santralindeki (GES) üretimine 7.2 MW’lik yeni bir üretim daha ekledi. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 16 MW’lik GES üretiminin belediyeye yıllık 250 milyon lira gelir getireceğini belirterek, yeni dönemde de bu yatırımlara devam edeceklerini, hedeflerini de 25 MW GES olarak belirlediklerini bildirdi.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bugüne kadar şehirde yapılmayanları yapmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de Güneş Enerjisi Santralleri. Senirce ovalarının tepelerinde atıl araziler adeta GES tarlalarına dönüştürüldü. Isparta Belediyesi tarafından Senirce ovalarının tepelerinde kurulan 7.2 MW’lik daha GES’in devreye alınması dolayısıyla tören düzenlendi. Böylelikle belediyenin güneşten elektrik üretimi toplam 16 MW’ye çıktı.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Senirce ovalarının tepelerine yapılan GES yatırımları hakkında bilgi verdi. Bölgede 3’üncü kez GES yatırımı açılışı yaptıklarını belirten Başkan Başdeğirmen, "Şehrimize yapılan yatırımların en güzellerinden birisi de burada. Gelirken gururlanarak geldim. Bir Ispartalı, Isparta’nın evladı olarak bu tesiste benim de küçük bir tuğlamın olması beni son derece memnun etti. Her türlü hizmet Isparta’mıza layıktır. Şehrimiz her güzelliği yaşamak için en güzel illerden bir tanesidir. İller arasında 16 MW GES olan tek iliz. Büyükşehirler hariç. 51 ilde bize en yakın ilin 3 MW GES’i var. Isparta olarak sahip olduğumuz değeri bilmemiz gerekiyor. Bunlar bir vizyondur, geleceği görmektir. Her seçilen yönetim bulunduğu 5 yılla sorumlu değildir. Kendisinden sonra gelecek yılları etkileyebilmek zorundadır. Eğer etkileyemiyorsa hiçbir kıymeti yoktur. Belediyede rutin hizmetler zaten yapılıyor ama önemli olan uzun yıllar verilecek hizmetleri yapabilmek. Bunlardan bir tanesi de bu bölgedeki GES’tir” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Meltem Kaçıkoç: "Eğirdir Gölü için önlem alınmazsa ikiye ayrılacak" Dr. Öğretim Üyesi Meltem Kaçıkoç: "Eğirdir Gölü için önlem alınmazsa ikiye ayrılacak"

16 MW’lik üretiminin belediyeye yıllık 250 milyon lira gelir getireceğini belirten Başkan Başdeğirmen, “Rabbimizin verdiği güneşten elde ettiğimiz bir gelir bu. Yeni hedeflerimiz var. Bu yeterli değil. Hedefimiz 25 MW. Bunun 16 MW’sini yaptık. Otogardaki kullanışsız çatıyı kaldırdık orayı düzenledik, orası için 1.2 MW GES için müracaatımızı yaptık. Önümüzdeki günlerde izni gelecektir. Otogarın çatısı da gelir getirecek. Davraz Kapalı Pazaryerini yeniden yapmıştık, oraya da 1.2 MW GES kuruyoruz. Mehmet Tönge Kapalı Pazaryerini de GES’e uygun yaptık. Binbirevler Kapalı Pazaryerinin çatısı da GES’e uygun yapıldı ve izinleri istendi. 3 MW’de Yakaören köyünde muhtarlıktan kiraladığımız 35 bin metrekare alan için müracaat yaptık. 31 Mart 2024’den sonra yeni yatırımlarımızı hedeflerimizin üzerine çıkararak yapmak istiyoruz. Belediyecilik ileriyi görme mesleğidir. Belediyede ufkun ileriye bakamadığı zaman şehre hizmet edemezsin. Rabbim hep birlikte şehrimize hizmet etmeyi nasip etsin” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve beraberindekiler yapılan duanın ardından 7.2 MW’lik GES’in şalterine basarak elektrik üretimini başlattı.