Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan, bugün Özgür Çocuk Parkında düzenlediği basın toplantısında enflasyonun yüksek seyrini koruduğunu ve kamu çalışanlarının alım gücünün giderek düştüğünü belirtti. Ercan, maaşların enflasyon karşısında eridiğini vurgulayarak, kamu çalışanları ve emeklilerin ekonomik durumlarını iyileştirecek düzenlemeler beklediklerini ifade etti.

Tasarruf Tedbirleri ve Çalışan Hakları

Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarrufu amaçlayan bir genelgenin yayınlandığını hatırlatan Ercan, kamu kaynaklarının verimli kullanılmasına destek verdiklerini, ancak bu kapsamda çalışanların kazanılmış haklarının kısıtlanmasına karşı olduklarını belirtti. Ercan, özellikle kamu servis hizmetlerinin kaldırılmasının hem ekonomik hem de hukuki boyutları bakımından sorunlu bir uygulama olacağını söyledi.

Mersin’de ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı Mersin’de ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

Thumbnail Whatsapp Image 2024 05 22 At 13.02.02 (1)

Hukuki Mücadele Başlatıldı

Ercan, kamu çalışanlarının ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla getirilen servis hizmetlerinin kaldırılmasının ekonomik bir katkısı olmayacağını ve bunun toplu taşım kartı verilmesi gibi ek maliyetler doğuracağını açıkladı. Ayrıca, servis hizmetlerine ilişkin toplu sözleşme ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararlarının hukuken bağlayıcı olduğunu, bu nedenle genelge ile kaldırılmasının yasal olmadığını dile getirdi. Türkiye Kamu-Sen olarak bu düzenlemenin iptali için yargıya başvurduklarını belirtti.

Kamu Personelinin Yetersizliği ve İş Yükü

OECD verilerine göre Türkiye'de kamu çalışanı sayısının yetersiz olduğunu ve kamu çalışanlarının ağır iş yükü altında ezildiğini ifade eden Ercan, emekli maaşlarının düşük olması nedeniyle çalışanların 65 yaşına kadar görevde kalmayı tercih ettiğini, bunun da hizmetlerin aksamalarına neden olduğunu belirtti.

Talepler ve Beklentiler

Ercan, Cumhurbaşkanı'nın taahhüdü olan ek göstergelerin 3600’e yükseltilmesi ve toplu sözleşme ikramiyesinin yeniden ödenmesi taleplerini dile getirdi. Ayrıca, vergi dilimlerindeki adaletsizliğin giderilmesi, yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin genel idare hizmetleri sınıfına alınması ve mülakatın kaldırılması gibi konularda adalet ve liyakat esaslarının gözetilmesini istedi.

Sonuç ve Temenniler

Türkiye Kamu-Sen olarak tasarruf tedbirlerine karşı olmadıklarını ancak ihtiyaçlardan ve emeğin hakkından tasarruf yapılmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Ercan, kamu çalışanlarının kazanılmış haklarının korunması için mücadele edeceklerini belirtti. Yargıya taşıdıkları tasarruf genelgesinin hukuka aykırı maddelerinin iptal edilmesini umut ettiklerini söyleyen Ercan, açıklamasını "Türkiye Kamu-Sen olarak tek bir kamu çalışanımızın dahi kazanılmış hakkının elinden alınmasına müsaade etmeyecek, haklarımızın korunması için her türlü mücadeleyi yapacağız" diyerek sonlandırdı.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu