Alanya’da evde ölü bulunan yaşlı çiftin görüntüleri ortaya çıktı Alanya’da evde ölü bulunan yaşlı çiftin görüntüleri ortaya çıktı

Kumluca’da hizmete sunulacak Kız Yatılı Hafızlık 4-6 yaş Kur’an Kursu’nun temeli atıldı.

Kumluca Müftülüğü öncülüğünde ve Kumluca Ahlak Medeniyet Eğitim Derneği (KAMED) tarafından yaptırılacak olan Kız Yatılı Hafızlık 4-6 yaş Kur’an Kursu’nun temeli törenle atıldı. Teme atma törenin, Kumluca Merkez Mahallesi Kırcami Yerleşkesi içinde gerçekleştirildi.

Kumluca vaizi ve KAMED Başkanı Muhammed Emin Emre, faaliyete geçecek tesis hakkında bilgi verdi. Muhammed Emin Emre; “Binamız 100 kişilik 4-6 yaş ve 100 kişilik yatılı kız hafızlık kapasitesine sahip. Bodrum katın tamamı spor salonu olarak işlev görecektir. Zemin kat idare toplantı salonu ve kütüphaneden oluşmakta. Birinci kat 5 sınıflı 4-6 yaş Kur’an Kursu olacaktır. İkinci kat hafızlık eğitiminin yapılacağı sınıflar ve iki mescitten oluşacak. 3 ve 4’üncü katları yatakhane, son kat yemekhane olarak hizmet verecektir. Amacımız, evladının hafız olmasını isteyen velilerimizin çocuklarını 4-6 yaşta tespit edip, bu binada açacağımız 7 -11 yaş kursumuzda eğitimlerini devam ettirdikten sonra, beşinci sınıfta kursumuza hafızlığa hazır şekilde başlamasını sağlamak. Bu şekilde 6. Sınıfın sonunda çocuklarımızın hafızlığını tamamlamasını hedefliyoruz. 53 gün içinde toplam 30 milyon TL bağış vaat edildi. 4 milyon TL geldi. Bu bağışları temel atmak için kullanıyoruz. 5 kattan oluşacak binamızın tam maliyet 60 milyon TL’yi bulacak” dedi.

“Bir şehirde hafızlık eğitimi varsa o şehrin gurur kaynağıdır”

Antalya Valisi Hulusi Şahin, hafızlık eğitiminin zekayı geliştirdiğine dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi: “Bu gün burada iki kıymetli eserin bir arada olduğu bir tesisin temelini atacağız. 4 - 6 yaş yani ana sınıfı yapılacak. Milli Eğitim ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’nin genelinde gerçekleştirilen bu tür projeler var. Bunun aynı örneğini burada görüyoruz. 4-6 yaş Kur’an Kursu okul öncesi eğitim oluyor. Çocuklarımız burada okula hazırlanıyor. Hafızlık ise bir geleneğin bir zincirin halkasıdır. Ashab-ı Suffa’dan günümüze kadar Kur’an-ı Kerim’in bozulmadan günümüze kadar gelmesi hafızlarımız tarafından sağlanmıştır. Günümüzde bu dijital imkanlarla sağlayabiliyor. Hafızlık Kur’an’ı ezberlemekle oluyor. Hafızlık eğitimi zekayı geliştiren bir uygulamadır. Bir şehirde hafızlık eğitimi varsa o şehrin gurur kaynağıdır. İnşallah en kısa zamanda yapımı tamamlanır ve binayı hep birlikte hizmete açarız.”

Konuşmaların ardından temel atmak için protokol tarafından harç butonuna basıldı.

Törene, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.