Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Mersin Robot Kampı, Tarsus Gençlik Kampı'nda 2 gün boyunca gerçekleşti. Kampta 74 takım ve 500'e yakın öğrenci, doğal afetler temalı projelerini sundu.

Resim önizlemesi

Etkinlikte robotların yarışmaları büyük merakla takip edilirken, doğal afetlerde kullanılması için planlanan mobil yangın söndürme dronesi, tsunami anında tehdidi algılayan ve uyaran sistem, fabrika atık sularının arıtılarak çevre kirliliğinin önlenmesini amaçlayan onlarca genç fikrin projeleri stantlarda sergilendi.

Seçer: "Uzuncaburç’tan Erdemli’nin 24 mahallesine cazibeyle su vereceğiz" Seçer: "Uzuncaburç’tan Erdemli’nin 24 mahallesine cazibeyle su vereceğiz"

Mersin ve Tarsus başta olmak üzere Aydın, Osmaniye, Şanlıurfa, Erzurum ve Adana'dan gelen öğrenciler, robot tasarlama ve programlama becerilerini sergiledi. 28 takıma kupa, madalya ve katılım belgesi verildi.Resim önizlemesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, çocuklarda teknolojiye dair merak uyandırmayı hedeflediklerini belirterek, "Çocuklarla yaptığımız çalışmalarda en gurur duyduğumuz çalışmalardan birisi, teknoloji çalışmalarımız. Çocuklarımızda, teknoloji konusunda merak uyandırmaya çalışıyoruz. Onların yapabilirliklerini, kendilerine göstermeye çalışıyoruz." dedi.

Resim önizlemesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri Sorumlusu Emre Aşkın ise, kampa katılımın oldukça yoğun olduğunu belirterek, "Burada Mersin Robot Kampı'nın 2.'sini gerçekleştiriyoruz. İlkini 2022 yılında yapmıştık ve 350 öğrenci katılmıştı. Bu yıl ise 500 öğrenci ile 6 farklı şehirden gelen 74 takım burada mücadele veriyor." ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Biracı