Mersin’de, "Kültürün İzinde Mersin" Projesi ve çeşitli ilkokulların Avrupalı ortaklarıyla yürüttüğü eTwinning projesi kapsamında anlamlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, yöresel yemekler ve öğrenci performansları ile katılımcılar keyifli anlar yaşadı.

Resim önizlemesi

Kurtuluş Ayşe Çomoğlu İlkokulu, Hasan Paker İlkokulu, Şehit Barbaros Yılmaz İlkokulu ve Atayurt İlkokulu'nun katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, misafirlere yahni keşkek ve Mersin'in geleneksel lezzeti batırık ikram edildi. İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un da katıldığı etkinlikte, öğrenciler müzik dinletisi sundu ve zeybek gösterisi sergiledi.

Resim önizlemesi

Toroslar’a balık pazarı açılacak Toroslar’a balık pazarı açılacak

Etkinlik öncesinde kısa bir konuşma yapan Fazilet Durmuş, "Kültürün İzinde Mersin ve eTwinning projeleri, öğrencilerimizin farklı kültürleri tanımalarına, ortak değerlerimizi anlamalarına ve farklı bakış açıları kazanmalarına katkı sağlayarak önemli bir rol oynuyor. Bu projeler, aynı zamanda öğrencilerin özgüvenlerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine de imkân sunuyor. Bu da onların daha donanımlı ve hoşgörülü bireyler olmalarını sağlıyor. Bu ilçeden bir Alper Gezeravcı çıktıysa neden diğer alanlarda önderlik edecek isimler çıkmasın? Biz çocuklarımıza güveniyoruz. Türkiye Yüzyılının kahramanları onlar olacak." dedi.

Resim önizlemesi

Etkinlik kapsamında ayrıca mahallede açılmış olan Hayat Boyu Öğrenme kurslarında üretilen ürünlerin sergisi de yapıldı. Sergiyi gezen misafirler, sergilenen ürünleri inceleyip yöresel lezzetlerin tadına baktılar.

Bu etkinlik, Mersin’in kültürel zenginliklerini tanıtmak ve öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmek amacıyla yapılan çalışmaların önemli bir parçası olarak değerlendirildi.

Editör: Ahmet Biracı