Mersin’de son zamanlarda taksicilere yönelik saldırılar protesto edildi Mersin’de son zamanlarda taksicilere yönelik saldırılar protesto edildi

“Daha Uzaklara” başlığıyla bu yıl 6’ncısı organize edilen, yerli ve yabancı birçok sanatçının katıldığı “Mardin Bienali” devam ediyor. Akdeniz Belediyesi’nin desteğiyle birçok Mersinli sanatçı ve sanat yöneticisinin de katıldığı buluşmada; sergiler, atölye, konferans ve konserler, film gösterimleri ile renkli etkinliklere imza atılıyor.

Resim önizlemesi

Akdeniz Belediyesi’nin de desteklediği, Mersinli sanatçı ve sanat yöneticilerinin de yer aldığı, “Mardin Bienal Gezisi ve Diyarbakır 2’nci Vizyon Sanat Programı” gerçekleştirildi. Mersin’den D5Sanat Ortamı ile Diyarbakır Merkezkaç Sanat Kolektifi koordinesinde organize edilen gezi ve program ile Diyarbakır ve Mersin arasında kültürel, sanatsal işbirliklerine dair gelecek planlaması yapıldı.

Resim önizlemesi

Mersin-Mardin arası kültür-sanat işbirliği

Şehir turu ile kadim kent Mardin’in kültür ve sanat mekânlarını gezen Mersinli sanatçılar, Diyarbakır ile Mersin arasında da kültürel ve sanatsal işbirliği için görüş ve fikirlerini paylaştı. İlk gün Dara Antik şehrini gezen Mersinli sanatçılar, ardından 6’ncı Mardin Bienal açılış programına katıldı. Diyarbakır Programı kapsamında Wejegeh Amed’i ziyaret eden Mersinli sanatçılar, sırasıyla Amed Şehir Tiyatrosu, Ma Müzik, Mordem Sanat, Merkezkaç Kolektif Mekân ve Hangart ortamı ziyaret etti. Buluşmada; Akdeniz Belediyesi bünyesinde Mersin’de sanat çalıştayı düzenlenmesi fikri ağırlık kazandı.

Resim önizlemesi

Bienal’de Neler Var?

Mardin’i uluslararası sanat merkezi haline getirip şehrin turizm potansiyelini geliştirmeyi amaçlayan bienal kapsamında; Tarihi mekânlar, sanat galerileri ve şehrin çeşitli köşeleri farklı disiplinlerden ve ülkelerden gelen sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bienal boyunca sergi programının yanı sıra konserler, performanslar, atölyeler ve film gösterimleri gibi etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler, sanatseverlere farklı deneyimler sunarak bienal atmosferini daha da zenginleştirecek. Sanat eğitimine ve atölyelere önem veren etkinlikte, özellikle genç sanatçılara ve sanatseverlere yönelik eğitim programları düzenlenerek bienalin kapsamlı bir sanat deneyimi olması sağlanacak. Altıncı Uluslararası Mardin Bienali, 10 Mayıs-10 Haziran 2024 tarihleri arasında tüm sanatçı ve sanatseverleri keyifli bir kültür-sanat rotası eşliğinde Mezopotamya’nın ruhunu hissetmeye çağırıyor.