Pərvanə Salman qızı Abdullayeva, 10 Kasım 1974 tarihinde Azerbaycan'ın Neftçala ilçesine bağlı Xolqarabucaq köyünde aydın bir ailede dünyaya geldi. Ortaöğrenimini doğduğu köyde üstün başarıyla tamamladıktan sonra eğitimine Bakü Şehir 2 numaralı temel tıp kolejinde devam etti. Şu anda Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi'nde öğrenim görmektedir.

1993 yılında hayatını birleştirdiği eşiyle birlikte Ukrayna'nın Kiev şehrine yerleşen Abdullayeva, burada üç çocuğunu dünyaya getirdi; iki kız ve bir erkek. Büyük kızı şu anda evli ve ailesiyle birlikte Hollanda'nın Amsterdam şehrinde yaşıyor, bir kız ve bir erkek çocuğu var.

Gençlik yıllarından itibaren şiir ve edebiyata büyük ilgi duyan Pərvanə Salmanqızı, 1983-1984 yıllarında Bülbül adına düzenlenen yarışmada birincilik kazandı. 2011 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ali Kerim adına Şiir Kulübü'nün Gazetecilik-Raporlama Fakültesi'ne girdi ve 2013 yılında mezun oldu.

Kariyeri boyunca birçok önemli pozisyonda görev alan Abdullayeva, CIBS - CASPIAN INTERNATIONAL BUSINESS SERVICES'in "Zafer Yolu" Savaş Katılımcıları ve Şehit Ailelerine İnsani Destek Derneği'nin başkanı, zafernews.az sitesinin kurucusu ve yöneticisi, Dünya Afşarlar Derneği'nin Azerbaycan temsilcisi-başkanı, JBÜ - gazeteciler birliği üyesi, Türkiye'nin Anasan-Anadolu Sanatçılar üyesi, Anasan-Yazarlar Birliği Azerbaycan temsilcisi, 21. Yüzyıl Aydınları Derneği'nin icra direktörü, Dünya Türk Ocakları'nın Neftçala başkanı, Şərqin səsi ve Dostlar məşəli gazetelerinin baş editörlüğü görevlerinde bulundu.

Aldığı ödüller ve madalyalar arasında İlhamlı Azerbaycan madalyası, Cesur Savaşçı madalyaları, Xarı Bülbül madalyası, Xarı Bülbül diploması, Altın Kalem ödülü, Karabağ Azerbaycan'dır! diploması, Savunma Bakanlığı'nın ve Adalet Bakanlığı'nın Onur Belgeleri yer almaktadır.

Mersin’de Atalık Nohutlar Türkülerle Toplanıyor Mersin’de Atalık Nohutlar Türkülerle Toplanıyor

Pərvanə Salmanqızı aynı zamanda "Dəmir Yumruq" adlı kitabın ve birkaç kitabın yazarıdır. Onun başarı dolu yaşam öyküsü, genç kuşaklara ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Editör: Ahmet Biracı