Daha önce gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos adına basılan anma pulu, Türkiye'de Anadolulu bir filozof adına basılmış ilk posta pulu olma özelliğini taşıyordu. Şimdi ise antik çağda yaşamış Tarsuslu filozoflar adına özel bir anma pulu basıldı.

Resim önizlemesi

Aratos dergisinin 20. yılı anısına, gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın kurucusu olduğu ve yayın yönetmenliğini yaptığı Aratos Felsefe dergisi için bu özel PTT posta pulu bastırıldı. Dergi, evrensel ölçüler içinde emekten yana, yurtsever, ilerici ve aydınlanmacı ilkeler doğrultusunda yayın yapıyor.

Resim önizlemesi

Daha önce, MÖ. 315’te Tarsus’ta doğmuş olan şair, matematikçi ve gökbilimci Aratos adına basılan anma pulu, Türkiye'de Anadolulu bir filozof adına basılmış ilk posta pulu olmuştu. Bu kez, yine Uğur Pişmanlık’ın girişimiyle, antik çağda yaşamış Tarsuslu filozoflar adına özel bir anma pulu basıldı.

Resim önizlemesi

Pul üzerinde antik çağda yaşamış 45 Tarsuslu filozoftan öne çıkan altısının resmi ve yanlarında 11 filozof ismi yer alıyor. Pulda yer alan filozoflar: Aratos, Khrisippos, Hermonia, Athenedoros, Zenon, Areios, Hermogenes, Antipater, Herodotos, Krates, Diogenes.

‘Asrın Pir Sultanı’ Mahzuni Şerif Türküleriyle Anıldı ‘Asrın Pir Sultanı’ Mahzuni Şerif Türküleriyle Anıldı

Açıklamada, pul üzerinde filozofların adları dışında, büyük harflerle “Tarsuslu Filozoflar” yazısı, “Felsefenin Kenti Tarsus” mottosu ve “Aratos Felsefe Dergisi” yazısı bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca PTT, Tarsuslu Filozoflara ait bir adet de büyük boy posta pulunu poster olarak Uğur Pişmanlık'a takdim etti.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, Aratos’un Tarsus’un en uzun soluklu ve tek entelektüel yayını olduğunu ifade ederek, “2004 yılında yayın hayatına başlayan dergimizin 20. yılı anısına dergiye adını verdiğimiz Tarsuslu filozof Aratos adına özel bir posta pulu bastırmıştık. Şimdi ise, başta Aratos olmak üzere Tarsuslu filozoflar temalı bir pul daha bastırdık. Tarsuslu filozoflar imajlı bu özel pulu yeni yıla kadar hem postalama işleminde hem de anı olarak edinmek isteyenler ve arşiv için değerlendirecektir” dedi.

Pişmanlık, felsefenin toplumsallaşması için çaba gösterdiklerini belirterek, “Aratos Felsefe Dergisi olarak, Tarsus’un kültürel gelişmesine katkıda bulunmaya ve uygun olan her koşul ve aracı kullanarak Tarsuslu filozof Aratos ile diğer filozoflarımızı tanıtmaya çalışıyoruz. Aratos ve Tarsuslu filozoflar adına bastırdığımız PTT posta özel anma pulları bir semboldür. Felsefe adına yürüttüğümüz çalışmaları simgeler. Günümüzden 2 bin yıl öncesinde Tarsus’taki felsefe okullarında yetişmiş 45 kadar filozofumuz var. Bu, Tarsus’un hem kültürel gelişimi hem de kimliği açısından çok önemli. Felsefe olmadan aydınlanma olmaz ilkesiyle yayıncılık ve kültürel faaliyet yürütüyoruz. Bu nedenle Tarsus’un felsefe kenti olması için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Editör: Ahmet Biracı