Seçer: "Mersin, öğrenci kentidir" Seçer: "Mersin, öğrenci kentidir"

Vali Ali Hamza Pehlivan, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan ve tamamlandığında ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu karşılayacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni (Akkuyu NGS) ziyaret etti. Gülnar İlçesi'nde devam eden inşaatı, yaklaşık 34 bin kişinin çalıştığı bu büyük yatırımı inceledi. Santralin tamamlanmasıyla her yıl 35 milyon ton karbon emisyonu salınımının engelleneceği ve çevreci bir enerji üretiminin sağlanacağı belirtildi.

Vali Pehlivan'ın ziyaretinde Gülnar Kaymakamı Yusuf Ziya Yaktı, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek ve Akkuyu NGS yetkilileri de hazır bulundu. Toplantıda güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği ile inşaat çalışmalarındaki ilerleme gibi konular ele alındı.

Vali Pehlivan ve beraberindeki heyet, şantiye alanında incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra, Akkuyu NGS içinde İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı olan hizmet binasını da ziyaret etti. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Nükleer Düzenleme Kurumu'na ait birimi de ziyaret ederek bilgi aldı.

Ziyaret programına katılan diğer yetkililer arasında Gülnar Kaymakamı Yusuf Ziya Yaktı, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek de yer aldı.