Vali Ali Hamza Pehlivan, İlimizde Yürütülmekte Olan Güvenlik ve Asayiş Hizmetlerine İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, ilimizde yürütülen güvenlik ve asayiş hizmetleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamaları sırasında Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek de yer aldı.

Vali Pehlivan, düzenli olarak her ay yapılan bu toplantılarla asayiş ve güvenlik hizmetleri konusunda bilgi paylaşımı yaptıklarını belirtti. İlimizin güvenliği ve asayişi için çalışan toplam 11.048 personelin 7/24 sahada görev yaptığını vurguladı. 2024 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen 45.754 asayiş olayında %3 azalma olduğunu ve bu olayların %93'ünün aydınlatıldığını açıkladı.

Milletvekili Dinçer: Mersin Şehir Hastanesinde neler oluyor? Milletvekili Dinçer: Mersin Şehir Hastanesinde neler oluyor?

Yakalanan şahısların sayısında artış gözlemlenirken, faili meçhul olayların %40 azaldığı belirtildi. Kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçlarda önemli azalmalar ve yüksek aydınlatma oranları kaydedildi. 

Çeşitli suçlardan haklarında kesinleşmiş hapis cezası olan şahısların yakalanması konusundaki çalışmalarda %69 artış yaşandı. Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadelede yapılan 605 operasyonda 947 şahıs yakalanarak bu konudaki olayların tamamı aydınlatıldı.

Uyuşturucu ile mücadelede 3.420 operasyon yapılarak 3.486 şahıs yakalandı ve 377'si tutuklandı. Eğitsel faaliyetlerle toplum bilinçlendirilirken, "Uyuma" programının tanıtımı ve "En İyi Narkotik Polisi Anne" uygulaması devam ediyor.

Göçmen kaçakçılığı ile mücadelede 54 organizatör yakalanarak tutuklandı. Terörle mücadelede yapılan 187 operasyonda 342 şahıs yakalanarak, bu alandaki çalışmaların etkin bir şekilde sürdüğü belirtildi.

Siber suçlarla mücadelede 1.931 operasyon gerçekleştirilip 243 şahıs yakalanarak tutuklama oranında %126 artış sağlandı. Trafik denetimlerinde kontrol edilen araç sayısında %54 artış oldu, okul servisleri ve ticari araçların denetimleri arttı.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'nın denizde gerçekleştirdiği çalışmalar da detaylı bir şekilde paylaşıldı. 

Vali Pehlivan, toplantıyı, tüm güvenlik ve asayiş birimlerinin vatandaşların huzuru için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğini belirterek sonlandırdı.

Editör: Ahmet Biracı