Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, 2024-2025 sezonu öncesinde narenciye sektör temsilcileri ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Valilik Makamında yapılan toplantıda, Mersin'in narenciye üretimindeki konumu ve sektörle ilgili çalışmalar ele alındı.

Mersin, limon üretiminde Türkiye birincisi, toplam narenciye üretiminde ise Türkiye'de ikinci sırada yer alıyor. Toplantıda, bu alanda sürdürülen çalışmalar ve narenciye ürünlerinin iç ve dış pazarlara satışıyla ilgili yapılan faaliyetler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hakan Sefa Çakır, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkan Vekili Kemal Kaçmaz, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Okan Özkaya, Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İşletmeleri Derneği Başkanı Süleyman Gökalp, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Ulusal Turunçgil Konseyi Başdanışmanı Mehmet Mühür ve Ulusal Turunçgil Konseyi Denetim Kurulu Üyesi Hasan Basri Köker katıldı.

Vali Pehlivan, narenciye sektörünün Mersin ekonomisindeki önemli rolüne vurgu yaparak, "Mersin, narenciye üretiminde ülkemizin önde gelen illerinden biridir. Üretim ve pazarlama süreçlerinde sürdürülebilirlik ve verimliliği artırmak için hep birlikte çalışmalıyız" dedi. Toplantıda, üretimden pazarlamaya kadar olan süreçte karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Emeklilerden Başkan Seçer'e Yaya Geçidi Talebi Emeklilerden Başkan Seçer'e Yaya Geçidi Talebi

İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, üretim alanlarında yapılan çalışmalar ve gelecekteki hedefler hakkında bilgi verdi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Sefa Çakır ise narenciye ürünlerinin dış pazarlara açılımını kolaylaştıracak projeler üzerinde durduklarını belirtti.

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkan Vekili Kemal Kaçmaz, sektörün mevcut durumu ve gelecekteki beklentileri hakkında bilgi vererek, “Narenciye üretiminde kaliteyi ve ihracatı artırmak için tüm paydaşlarla birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

Toplantı, sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini paylaşmasıyla sona erdi. Narenciye sektörünün geliştirilmesi ve sorunların çözümü için işbirliği içinde çalışmaların sürdürüleceği vurgulandı.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu