Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube'nin 4. Olağan Genel Kurulu, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Özcan ÇOLUK'un katılımıyla başarıyla tamamlandı. Genel Kurul'a Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Özalp ÖNAL, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Bedrettin GÜNDEŞ, İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barboros AK, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi TUĞCU, Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Mehmet Ali MAZMANCI, Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Doç. Dr. Alkan AKKAYA, MESİAD Başkanı Hasan ENGİN, EKOLOG Derneği Başkanı Alper GİRGEÇ, EMEK Partisi İl Başkanı Sedat BAŞKAVAK ve TMMOB'a Bağlı Odaların değerli üyeleri ve meslektaşlarının katılımı sağlandı.

Resim önizlemesi

Genel Kurulda yapılan konuşmalarda vurgulanan önemli konular arasında, kentlerde yaşayan ve üreten her kesim için çağdaş konfor ve ekolojik değerlere sahip yaşam alanlarının arttırılması, barınma ve yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik nitelikli kentsel mekânların yaratılmasına verilen önem bulunmaktadır. Çevre dostu koşullara sahip, çevre sorunlarının artmasına müsaade etmeyip gerekli ve yeterli miktarda yaşam alanlarının yaratılması, çevre mücadelesi vermek, sivil toplum örgütleri ve kamusal iradenin ortak sorumluluğudur.

Genel Kurul'da belirtilen önemli çalışma başlıkları arasında; nükleer güç santrali inşasına karşı mücadele, Atatürk Parkı'nın korunması ve Mersin Limanı Genişleme Çalışmaları, Tisan Adası'nda yapılaşmanın durdurulması, Göksu Deltası'na zarar verebilecek Taşucu SEKA limanı genişleme projesi, kontrolsüz maden ocakları yatırımlarına karşı mücadele, hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik çalışmalar, iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele, yapı stoğunun sağlıklaştırılması ve doğal afetlere karşı dirençli hale getirilmesi gibi konular bulunmaktadır.

Silifke ve Erdemli'de uyuşturucu operasyonu Silifke ve Erdemli'de uyuşturucu operasyonu

Genel Kurulun ardından yapılan seçimlerde, yeni dönemde Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

- Şube Başkanı: Dr. Sinan CAN
- Şube Sekreteri: Yakup Berkay IŞIK
- Şube Saymanı: Şeyda TÖP
- Üye: Gülşah ALBAYRAK
- Üye: Nazım GÖREN
- Üye: Emre TÜTÜNCÜ

Yeni yönetim, çevre mühendisliği mesleği mensuplarının ortak gereksinimlerini karşılamak, mesleki etkinlikleri kolaylaştırmak, mesleğin genel yararlara uygun olarak gelişmesini sağlamak, dürüstlük ve güveni hakim kılmak amacıyla kamunun ve ülkenin çıkarlarını koruma noktasında çeşitli çalışmalara imza atacaklarını belirtti.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu