CHP Kütahya Milletvekili ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, yerel basının "Kamuda Tasarruf" kapsamında uygulamaya konulan kısıtlamalar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Dr. Kasap, ilan ve reklam, günlük gazete alımı ve abone uygulaması gibi kısıtlamaların yerel basını adeta yok ettiğini vurgulayarak, bu uygulamalardan derhal vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Yerel basının, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve demokratik süreçlerin işletilmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Kasap, "Yerel basının desteklenmesi gerekirken, kısıtlamalarla yok edilmesi kabul edilemez. Bu durum, demokrasinin temel taşlarından birini zayıflatmak anlamına gelir" dedi.

Dr. Kasap, yerel basının yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, "Kamu kurumlarının yerel basına destek olmasının yolları aranmalı ve bu yönde adımlar atılmalıdır. İlan ve reklam gelirleri, yerel basının ayakta kalabilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu gelir kaynaklarının kesilmesi, yerel basının kapanmasına neden olacaktır" şeklinde konuştu.

Milletvekili Bozan’dan AKP’li Vekillere Ana Konteyner Limanı Sorusu Milletvekili Bozan’dan AKP’li Vekillere Ana Konteyner Limanı Sorusu

Yerel basının sesinin duyurulması ve desteklenmesi için çağrıda bulunan Dr. Kasap, "Bu kısıtlamalar derhal kaldırılmalı ve yerel basına hak ettiği destek sağlanmalıdır. Aksi takdirde, yerel basının yok olmasının getireceği olumsuz sonuçlar, sadece medya sektörünü değil, tüm toplumu etkileyecektir" diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Ahmet Biracı