Mersin'de Doktor Skandalı: 2 Doktor ve 1 Kişi Tutuklandı Mersin'de Doktor Skandalı: 2 Doktor ve 1 Kişi Tutuklandı

Adalet ve Demokrasi Haftası'nda Devrim Şehitleri Unutulmadı

Atatürkçü Düşünce Derneği, 31 Ocak'tan 24 Ocak'a uzanan Adalet ve Demokrasi Haftası'nda, kuruluşunun Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Kemalist Devrimci Uğur Mumcu'nun anısını bir kez daha saygıyla onurlandırıyor. Dernek, 31 Ocak 1990'da aramızdan ayrılan Aksoy ve 24 Ocak 1993'te trajik bir şekilde yaşamdan koparılan Mumcu'nun katledilmelerini, ülkemizi bugünkü karanlık günlerine taşıma amacı güden seri aydın cinayetlerinin zirve noktası olarak değerlendiriyor.

Dernek açıklamasında, emperyalizmin kadim stratejisinin, ulusal birlik ve beraberlikleri mikromilliyetçilik ve mezhepçilik tuzaklarıyla parçalamak olduğuna vurgu yapılıyor. 70'li yılların başında 12 Mart 1971 faşizmiyle başlayan ve 80'lerde 12 Eylül despotizmiyle zirveye çıkan bu stratejinin, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve diğerleri gibi ulusalcı aydınları ve gazetecileri yok ederek yolunu temizlediği belirtiliyor.

Açıklamada, her yıl 24 - 31 Ocak tarihlerinde düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleriyle, bu emperyal tuzakların perde arkasının ulusa gösterilmeye çalışıldığı, nedenleri ve sonuçlarının irdelendiği ve Laik Cumhuriyet'inin geleceğini güçlendirmek için dersler çıkarılmaya çalışıldığı ifade ediliyor.

Aksoy ve Mumcu'nun cesur duruşlarına vurgu yapılırken, Muammer Aksoy'un "Atatürk laikliği; uygarlığın, demokrasinin, özgürlüğün, iç barışın ve ulusal birliğin güvencesidir." sözleri hatırlatılıyor. Ayrıca, Uğur Mumcu'nun, laiklik ilkesini savunmanın Atatürk gibi yürekli ve inançlı olmayı gerektirdiğine dikkat çektiği ifadelerine yer veriliyor.

Açıklamada, Türk Ulusu'nun siyasi cinayetlere kurban giden evlatlarını ve bu cinayetlerin faillerini unutmayacağına, bir gün mutlaka hesap soracağına olan inanç dile getiriliyor. Dernek, Kemalizm'in namus sesini yükselterek Yeniden Atatürk Cumhuriyeti'ne ulaşma kararlılığına vurgu yaparken, bütün vatanseverlerin anısını minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor. Mücadeleleri ışık olmaya devam edecek, yolları onların izinden gidecektir.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu