Anamur Ticaret ve Sanayi Odası (ANTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuna, "ANAMUR FERİBOT VE DENİZ UÇAĞI İSKELESİNİN, Odamızın iştiraki olan şirketimiz aracılığıyla işletilmesi talebimizin kabul edildiğini" söyledi.

Göreve başladığı günden beri Anamur'a değer katacak projeleri hayata geçirmek için yoğun bir tempoda çalışan ANTSO Başkanı Mehmet Tuna, 2019'da tamamlanmasına rağmen işlev kazandırılamayan Anamur İskelesi'ni adeta çürümekten kurtardı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tuna, "Sevgili Anamur ve Bozyazılı Hemşerilerim, Değerli Üyelerimiz, bu müjdeyi sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek desteği ve onayıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 2019'da inşa edilerek tamamlanan ve bugüne kadar atıl durumda bekleyen Anamur Feribot ve Deniz Uçağı İskelesi'nin, bölgemizin turizm, tarım ve ticaret potansiyelini harekete geçirebilmesi için Anamur-Bozyazı Ticaret ve Sanayi Odası olarak göreve geldikten 1 ay sonra başlattığımız ve 15 aydır sürdürdüğümüz girişimler başarılı oldu." dedi.

Tuna, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun rehberliği ve her zaman yanımızda hissettiğimiz desteği, Mersin Valimiz Sayın Ali Hamza Pehlivan ve Anamur Kaymakamı Sayın Bilal Bozdemir ile birlikte koordineli bir şekilde yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, Mersin Valiliği ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na devredilen Anamur Feribot ve Deniz Uçağı İskelesi'nin ilk etapta 10 yıllığına şirketimize kiralandığını ve işletim hakkını aldığımızı" belirtti.

Tarsus ve Deniz Müzelerinde Tango Ruhu! Tarsus ve Deniz Müzelerinde Tango Ruhu!

Başkan Tuna, "Kamu yararına, toplumsal faydaya ve kalkınmaya yönelik olarak T.C. Ticaret Bakanlığının onayıyla, Yücelen Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı ile Anamur'un saygın iş insanlarının katılımıyla kurduğumuz şirketimizin %10'luk hissesinin Odamıza ait olduğunu ve şirket hesabına yatırılan 2.000.000,00 TL sermaye taahhüdümüzün tamamının ortaklar tarafından bağış olarak taahhüt edildiğini ve şirket hesabına aktarıldığını" ifade etti.

Başkan Tuna, "Bu jestten dolayı başta Yücelen Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı'nı temsilen Sayın Ali Yücelen'e ve şirketimizin ortağı Anamur ve Bozyazı ilçelerimizin saygın iş insanlarına teşekkür ediyoruz." dedi.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Tuna, "Bölgemizin atıl durumda olan turizm, tarım ve ticaret potansiyelinin harekete geçirilmesi ve dünyaya açılabilmesi için başlattığımız bu girişimin, bölgemizin kalkınmasında büyük rol oynayan tarım, turizm ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaşlarımızın ve üyelerimizin çabaları, ortaklarımızın maddi ve manevi katkıları ve devletimizin desteği ile büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Tuna, "Anamur Feribot ve Deniz Uçağı İskelesi'nin işletilmesine ilişkin olarak; yolcu giriş ve çıkışları için gerekli tesislerin düzenlenmesi, gümrüklü ve gümrüksüz alanların oluşturulması, yolcu bekleme ve dinlenme alanlarının yapılması, her türlü aracın güvenli bir şekilde yanaşabilmesi ile tesisin tüm donatılarının vaziyet planına göre teşkil edilmesi yatırımlarını yaptıktan sonra yaklaşık 2 ay içerisinde Kıbrıs seferlerinin başlayacağını ve bununla da kalmayarak diğer Akdeniz ülkelerine ticaret ve turizm bağlamında seferler başlatmayı planladıklarını, böylece bir cazibe merkezi yaratmayı amaçladıklarını" sözlerine ekledi.

Başkan Tuna, "Bölgemizin dünyaya açılan kapısı olacak olan 'ANAMUR FERİBOT VE DENİZ UÇAĞI İSKELEMİZ'in hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası olarak halkımızdan ve üyelerimizden aldığımız güç ve destekle hizmet

lerimize devam edeceğiz." şeklinde açıklamada bulundu.