Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan Anemurium Antik Kenti’ndeki restorasyon çalışmalarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Koca, antik kentte başlatılan restorasyon kapsamında kentin içinde bir inşaat yapılması ve kentin denize bakan güney yamacındaki nekropol alanının bir kısmında da inşaat hazırlığı yapıldığını belirtti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Anemurium Antik Kenti’nde restorasyon adı altında yapılan inşaat kim tarafından ve hangi gerekçeyle yapılmıştır? Bakanlığınızın bu inşaatla ilgili bilgisi var mıdır?

  2. Söz konusu inşaat hangi amaçla kullanılacaktır? 2 bin yıllık antik kentin içerisine yapılan inşaat hangi yasal dayanağa göre yapılmaktadır?

  3. Anermurium Antik Kenti’nin içerisinde bulunduğu alanın ranta açıldığı iddiası doğru mudur?

    Kavurucu sıcakta 700 TL yevmiyeyle yapılan zorlu hasatta salatalık tarladan 5 TL’den alıcı buluyor Kavurucu sıcakta 700 TL yevmiyeyle yapılan zorlu hasatta salatalık tarladan 5 TL’den alıcı buluyor

Perihan Koca, antik kentteki restorasyon çalışmalarının aslında kentin ranta açılmasının bir yolu olup olmadığını sorgularken, bu sürecin şeffaf yürütülmediğine dikkat çekti. Koca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklama yapmasını ve kamuoyunun bilgilendirilmesini talep etti.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu