Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ağustos ayı içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara 6 milyar 907 milyon TL tutarında nakdi yardımda bulunduklarını açıkladı.

Hak temelli, hesap verilebilir, nesnel kriterlere bağlı ve sürdürülebilir bir sosyal yardımlaşma sistemi kurduklarını ve bunu devam ettirdiklerini belirten Bakan Yanık, ağustos ayı içerisinde gerçekleşen nakdi yardımlara ilişkin, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik hayata geçirdikleri hizmetleri talep odaklı olmaktan çıkararak arz odaklı şekilde kurguladıklarını ifade etti.

Bakan Yanık, çeşitli sosyal yardım programlarıyla vatandaşlara destek olduklarına değinerek,“Eskiden vatandaş bir hizmeti görmek için, bir ihtiyacını talebini karşılayabilmek için kapı kapı kamu kurumlarını gezerken biz artık vatandaşın kendisine gidiyoruz.” dedi.

Ödeme dönemi içerisinde çeşitli sosyal yardımları vatandaşlarla buluşturduklarını anımsatan Bakan Yanık, “Engelli ve engelli yakını aylığı yardımından elektrik tüketim desteğine, yaşlı ve engelli evde bakım yardımından eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımına, Genel Sağlık Sigortası yardımından elektrik tüketim desteğine kadar birçok konuda vatandaşları yalnız bırakmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“2,7 milyar TL yaşlı ve engelli aylığı desteği verildi”

Bakan Yanık, engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda yanında olduklarını kaydeden belirterek, “Bu doğrultuda Ağustos ayında toplamda 2,7 milyar TL tutarında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık.” ifadesinde bulundu.

“VEFA Projeleri ile ihtiyaçlar karşılanıyor”

Vefa Projesi ile yaşlı, engelliler, ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyenler ve 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladıklarını vurgulayarak, ağustos ayı kapsamında 140,1 milyon TL tutarında destek verdiklerini söyledi.

“Eşi vefat eden kadınlara 111,8 milyon TL destek”

Bakan Yanık, ağustos ayı içerisinde eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımda bulunduklarını ifade ederek, “Eşi vefat eden ve ihtiyaç sahibi kadınlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahibi kadınlarımıza bu kapsamda toplamda 111,8 milyon TL destek sağladık.” diye konuştu.

“İhtiyaç sahibi vatandaşların GSS Prim ödemelerini Bakanlık üstleniyor”

Sağlık güvencesi olmayan ya da sağlık sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için destekte bulunduklarını belirten Bakan Yanık, bu doğrultuda Genel Sağlık Sigortası primlerinden karşılandığını kaydetti.

Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın SGK’ye ödemesi gereken 3,1 milyar TL’lik Genel Sağlık Sigortası primini Bakanlık olarak biz üstlendik.” şeklinde konuştu.

“270,9 milyon TL elektrik tüketim desteği”

Düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan ihtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verdiklerini hatırlatan Bakan Yanık, açıklamasına şöyle devam etti:

“Buna ek olarak yeni yaptığımız düzenleme ile kronik hastalara elektrik tüketim desteği’nden yararlanma şartlarını esnettik. Evde bakım yardımı alanlar elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Yeni yaptığımız düzenleme evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak. Bu kapsamda ağustos ayı içerisinde toplamda 270,9 milyon TL tutarında destek verdik.”

"SYDV’lere periyodik pay aktarıldı"

Bakan Yanık, “81 ilde ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, sosyal yardım faaliyetlerini yürütebilmeleri için her ay düzenli olarak ‘periyodik pay’ adı altında kaynak aktarıyoruz. Bu kapsamda ağustos ayı için 212,8 milyon TL destek verdik.” dedi.

“Ulusal Hane Ziyaretleri Programı ile vatandaşa ulaşılıyor”

Vatandaşların ihtiyaçlarının tespit edilmesi noktasında yeni bir projeyi de hayata geçirdiklerini belirten Bakan Yanık, “Bakanlık olarak Ulusal Hane Ziyareti Programı başlattık. Bu kapsamda ağustos ayı içerisinde toplamda 171,9 milyon TL tutarında destek verdik. İhtiyacı olan vatandaşın ayağına giden sosyal devlet olgusunu yerine getiriyoruz. Proje sonunda 26 milyon hanenin tamamına gireceğiz.” ifadesinde bulundu.

Hibya Haber Ajansı