Kahramanmaraş’ta depremzede vatandaşlar için ilk etapta inşaatına başlanan 19 bin 418 adet toplu konut ve köy evleri yükselmeye devam ediyor.
Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 6 Şubat depremleri sonrası devlet-millet afetzede vatandaşların yaraların sarmaya devam ediyor. Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta asrın felaketinin ardından başlanan toplu konutlarda çalışmalar da sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki sosyal medya hesabından, il genelinde toplamda 112 bin 414 konutun yapılacağını ve ihalesi tamamlanan 19 bin 418 konutun inşaatının hızla yükseldiğini bildirdi. Bakanın açıkladığı konutların yapımının sürdüğü merkez Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinin yanı sıra; Elbistan, Afşin, Göksun, Türkoğlu ve Pazarcık ilçelerinde de hummalı çalışmalar yapılıyor. TOKİ tarafından yapımı devam eden toplu konutların yanı sıra köy evleri de hızla tamamlanıyor. İnşaatlar hızla yükselirken, yıl sonunda ilk hak sahiplerine konut teslimatlarının yapılacağı belirtiliyor.
Dulkadiroğlu Karacasu TOKİ konutlarının devamı niteliğinde yapılan depremzedelerin konutları da hızla yükseldi. Birçok konut tamamlanırken, son işlemlerin yapıldığı ifade edildi.
Bölgede çalışma yapan Yakup Alıcı, “Biz buranın izolasyonunu yapıyoruz, hızlı bir şekilde ilerleme oldu inşaatta. Zemini çok sağlam bir bölgedeyiz ve toprak yok diyebiliriz, komple kayalık alan” dedi.
Mevcut TOKİ konutlarında yaşayan vatandaşlardan Medine Mediha ise, “Evlerimiz çok iyi Allah’a şükür. Deprem esnasında evdeydik. Hükümetimiz, vatandaşlarımız ve çalışanlarımızdan Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.