Elitaş’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Bağ-Kur’dan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan, SSK’da en düşük emekli aylığı alanlar Sayın Cumhurbaşkanımızın iki gün önce bir televizyon programında verdiği müjde çerçevesinde 7 bin 500 liraya çıkacak. Bu çerçevede en çok bundan faydalanacak olanlar hem Bağ-Kur'lular, hem SSK’lılar hem de bu sene emekli olacağını planladığımız bize gelen bilgilere göre 2 milyon 250 bin EYT kapsamına giren vatandaşlarımızdan 5 bin 500 lira da yoğunlukta emekli maaş alacaklar vardı onların da emekli maaşlarının rakamı 7 bin 500 liraya çıkmış olacak en düşük emekli maaşı. Bu çerçevede 11 milyona yakın bir vatandaşın bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz. 6 milyonluk kısım sanıyorum 2 bin liraya yakın bir artıştan faydalanacak. Diğerleri 7 bin 500 liranın altında kim varsa 7 bin lira emekli maaş alan da 7 bin 500 liraya çıkarılacak. 5 bin 500 lira emekli maaş alan da 7 bin 500 liraya çıkmış olacak.

Muharip gazilerle ilgili aralarında aylık farklılıkları vardı. Milli Mücadele’ye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine istiklal madalyası verilmiş olan Türk vatandaşlar ile Kore Harbi’nde fiilen savaşa katılmış Türk vatandaşlarını ve Kıbrıs Barış Harekatı’na fiilen katılmış Türk vatandaşlarına vefatları nedeniyle dul ve yetimlerine bağlanan bir maaş vardı. Bunu da asgari ücretin net tutarında aylık ödeme haline getirmiş oluyoruz.

Kanun çerçevesinde hesaplama yöntemlerine göre şu an hesaplama yönteminde 7 bin 500 liradan aşağıda emekli maaşı alan kimse onların maaşları doğrudan doğruya 7 bin 500 liraya çıkarılacak. 7 bin 500’ün üzerindeki maaşlar aynı kalacak.”

Hibya Haber Ajansı