AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Abacı, Anneler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Abacı açıklamasında, Filistin'de, Gazze'de yaşanan soykırım nedeniyle anne olmanın zorluğuna değindi.

Abacı, Filistin Sağlık Bakanlığı'nın 5 Mayıs'ta yaptığı açıklamaya göre İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişinin öldüğünü, 78 bin 18 kişinin yaralandığını aktardı. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi'nin raporuna göre ise Gazze'de 9 bin kadının öldüğünü, her gün ortalama 63 kadının hayatını kaybettiğini ve bunların 37'sinin anne olduğunu söyledi.

Abacı, Filistin'de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadının risk altında olduğunu ve her gün 180 annenin ölümle burun buruna doğum yaptığını vurguladı.

Gazze'deki her 5 kadından 4'ünün aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ve çocukların annelerinin gözü önünde eridiğini belirten Abacı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz." sözlerini hatırlattı.

Abacı, Hamas'ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesini umut verici bulduğunu ancak İsrail'in saldırıları sürdürmesini eleştirdi.

Yenişehir Belediyesi kentin en yoğun bölgesinde ek hizmet noktası kurdu Yenişehir Belediyesi kentin en yoğun bölgesinde ek hizmet noktası kurdu

AK Partili kadınlar olarak Gazzeli anneler için dimdik ayakta olduklarını belirten Abacı, İsrail'e ateşkes çağrısı yaptı.

Abacı, "Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek!" diye seslendi.