Ekmen: “Taşucu Limanı Üzerinden Yapılan Canlı Hayvan Taşımacılığı İçin Alternatif Bir Liman Tercih Edilmeli”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Mersin'in Silifke ilçesindeki Taşucu Limanı üzerinden yapılan canlı hayvan taşımacılığına dair eleştirilerini dile getirdi.

Ekmen, Taşucu'nun bölge açısından önemine vurgu yaparak, mevcut uygulamanın çevreye verdiği zararların önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. “Sayın Başkanım, yüzen ahır olarak ifade edilen ve binlerce canlı hayvan taşıyan gemiler bir süredir Mersin Silifke Taşucu Limanı'na yanaşmaktadır. Taşucu, kendisi ve çevresiyle nadide bir turizm bölgesi olup özel çevre koruma alanlarının tam da ortasındadır. Aynı şekilde, uluslararası sözleşmelerle korunan Göksu Deltası da bu Taşucu Limanı'ndaki taşımadan etkilenmektedir,” dedi.

Chp’li Kış Ticaret Bakanı’na Seslendi: “Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin” Chp’li Kış Ticaret Bakanı’na Seslendi: “Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin”

Ekmen, çevreci vatandaşların ifadelerine dayanarak, canlı hayvan taşımacılığının bölgeyi dev bir ahır kokusuna mahkûm ettiğini ve insanların Taşucu'nda maskeyle denize girmek zorunda kaldığını belirtti. Çevre ve Tarım Bakanlıklarından taleplerini dile getiren Ekmen, “Taşucu Limanı'na yapılan canlı hayvan taşımacılığı için başka bir ikame liman tesis edilmesi ve bu taşımacılığın gerek koku gerekse de deniz kirliliği nedeniyle Mersin'in bu nadide bölgesine verdiği zararın önüne geçilmesi gerekmektedir,” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar, bölgenin turizm potansiyelinin korunması ve çevresel etkilerin minimize edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ekmen, yetkililere alternatif liman çözümleri arama çağrısında bulundu.

Editör: Ahmet Biracı