Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
22 MART Çarşamba 09:48
Advert

Tiroid kanserinin 6 belirtisine dikkat

Medstar Antalya Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşegül Kargı, tiroid kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-01-2023 10:42
Tiroid kanserinin 6 belirtisine dikkat

Medstar Antalya Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşegül Kargı, tiroid kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 

Tiroid bezi boynun ön kısmında yer alan bir iç salgı bezi ve kelebek şeklinde bir organ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ayşegül Kargı, "Tiroid bezi, tiroid hormonu salgılar ve kana verir. Tiroid hormonları kan basıncını, kalp hızını, vücut ısısını ve metabolizmayı düzenleyen hormonlardır. Tiroid kanseri, tiroid bezi dokularında kanserli hücrelerin oluşması sonucunda gelişir. Kesin nedeni bilinmese de; genetik mutasyonlar, yetersiz iyot alımı ve yüksek radyasyona maruz kalmak tiroid kanseri görülme sıklığını artırmaktadır." diye konuştu. 

Prof. Dr. Ayşegül Kargı, tiroid kanseri belirtileri şu şekilde sıraladı:  

Tiroid bezinde ortaya çıkan şişlik

Bezde büyüme

Tiroidin şişmesine bağlı ses kısıklığı

Yutmada güçlük

Nefes darlığı

Öksürük  

Tanıda görüntüleme yöntemi olarak ultrason ve sintigrafik yöntemler kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Ayşegül Kargı, "Ultrasonda nodüler lezyonun sınırlarının düzensiz oluşu, mikrokalsifikasyon, hipoekoik görünüm, yaygın damarlanma tiroid kanseri olasılığını düşündürür. Biyopsi ile kanser teşhisi doğrulanmalıdır. Takiben vücuttaki yayılım tespit etmek amaçlı PET BT kullanılmaktadır." dedi.

Tiroid kanseri tiplerini Prof. Dr. Ayşegül Kargı, aşağıdaki şekilde sıraladı:

Papiller tiroid kanseri: Tiroid kanserlerinin yaklaşık % 80'ni papiller tiroid kanserleri oluşturmaktadır. Papiller tiroid kanserinin en sık nedeni çocukluk yaş grubunda radyasyona maruz kalmaktır. Sıklıkla lenf yolu ile yayılmaktadır. 

Foliküler tiroid kanseri: Tiroid kanserlerinin %5-10'nu oluşturmaktadır. Genellikle iyot alımının yetersiz olduğu bölgelerde görülür. Görülme sıklığı iyot alımının artırılması ile azalmıştır. Uzak metastaz hastaların %10-15 de görülmektedir. 

Medüller tiroid kanseri: Bir nöroendokrin tümör olup tiroidin parafolüküler hücrelerinden kaynaklanır. %2-5 oranında görülmektedir. %25 ailevi genetik geçişlidir.

Anaplastik tiroid kanseri: Tüm tiroid kanserlerinin %1'ni oluşturur. Çok hızlı seyir gösterir, genellikle 60 yaş üzerinde görülür. En sık akciğer metastaz yapmaktadır. 

Tanı konulduktan sonra uygulanan ilk tedavi yönteminin cerrahi işlemolduğunu ifade eden Prof. Dr. Ayşegül Kargı, "Tiroid bezindeki kanserin durumuna göre bazen bezin bir kısmı bazen de tamamı ve etrafındaki lenf nodları ile birlikte çıkarılmaktadır. Cerrahinin ardından tekrar bir görüntüleme yapılıp tekrarlama riski yüksek olan hastalarda radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. Tiroid bezinin alınması nedeni ile hormon kaybını telafi etmek için hastaya tiroid hormon tedavisi verilmektedir." şeklinde konuştu.

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv