Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
22 MART Çarşamba 09:23
Advert

Babacan: ″Türkiye’yi barışın gücü yapacağız″

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

SİYASET
Giriş Tarihi : 25-01-2023 16:55
Babacan: ″Türkiye’yi barışın gücü yapacağız″

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik sözlerine yanıt veren Babacan’ın gündeminde ayrıca 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimler ve dış politika vardı.

“Hamdolsun boğazımdan tek bir lokma haram geçmedi”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sen git çocuk bezi satmaya, home tekstil üretmeye devam et” sözlerine yanıt vererek, şu ifadeleri kullandı:

“Ben Davos’tayken arkamdan atmış tutmuş. Zannediyor ki ben bundan gocunacağım. Çocuk bezi satmak, ev tekstili satmak utanılacak bir şey mi?  Evet, ben esnaf bir ailenin çocuğuyum. Çocukluğumda, daha ilkokulda bile Çıkrıkçılar Yokuşu’ndaki dükkanımıza gider çalışırdım. Hamdolsun, boğazımdan tek bir lokma haram geçmedi.”

“15 sene yan yana çalıştık, Allah’tan bazı şeyleri almamışım”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “15 sene yanımda bulundu ama demek ki benden bir şey alamadı” sözlerine ise şöyle karşılık verdi:

“Evet 15 sene yan yana çalıştık. Allah’tan bazı şeyleri almamışım. Evet, ben 15 sene ülkemiz için çalıştım. Yaptıklarımıza, çalışmalarımıza bu millet şahittir. Tek bir kuruşluk haksızlık yapmadan, tek bir hukuksuzluğa karışmadan; arkadaşlarımla beraber daima milletimiz için çalıştık. Zaten bir şey olsaydı neler neler ortaya dökülürdü.”

“Ülkemizi zenginleştirdiğimiz için mi özür diliyorsunuz?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kendi adımıza ah ettiğimiz husus bir dönem bunları adam yerine koyup görev vermiş olmamızdır. Milletimizden helallik diliyoruz” sözlerini de yanıtlayan Babacan şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızla beraber işin başında olduğumuz günler ülkenin en başarılı dönemleriydi. Milli geliri 3 bin 600 dolardan almışız, 9 bin 700 dolara çıkarmışız. Cumhuriyet tarihinin en yüksek milli geliri. Bunlar tesadüfen mi oldu? Sayın Erdoğan; biz bir dönem ülkemizi zenginleştirdiğimiz, özgürleştirdiğimiz için mi özür diliyorsunuz? Liyakatli kadrolarımızın emeğiyle, sizin etrafınızdakilerin değil de tüm ülkenin topyekun zenginleşmesinden mi utanıyorsunuz?”

Bahçeli’ye: ‘Dünyanın masasında ne varsa, Türkiye’nin o masada bir sözü, bir yeri, bir temsili olmak zorunda’

Babacan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik, “Davos’taki gündemimi anlayamayan, kıymeti kendinden menkul bir küçük ortak var. Küfürsüz hakaretsiz, bağırmadan konuşamayan, nam-ı diğer, krizlerin ortağı. Dünyadan bihaber atıp tutmuş yine. Dünyanın masasında ne varsa, Türkiye’nin o masada bir sözü, bir yeri, bir temsili olmak zorunda. Türkiye’nin güvenliği boş hamasetle sağlanmaz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi barışın gücü yapacağız”

“Yalnızlık senfonisi okuyarak güçlü ülke olunmaz.” diyen Babacan,“Etrafınızda, ülkemizin hakkını savunan, hakkını teslim eden hiç kimseyi bulamazsınız. Bizim dış politikada Allah’ın verdiği aklı kullanmayan şu andaki çizgiye tahammülümüz yok. Sıfır. Türkiye’yi bir ‘akıllı güç’ yapacağız. Türkiye’yi barışın gücü yapacağız.” dedi.

“Ankara’nın orta yerinde işlenmiş bir cinayeti sormayacak mı?”

Babacan, “Bahçeli’nin çok değerli gazeteci arkadaşımız Yıldız Yazıcıoğlu’na yönelik tavrını en sert şekilde kınıyorum. Yıldız Hanım’a, ‘İşine bak’ diyor. Hemen arkasından da bir kadın gazeteciyi itiş kakış uzaklaştırıyorlar. Yıldız Hanım, tam da işini yapıyor. Ankara’nın orta yerinde işlenmiş bir cinayeti sormayacak mı? İddiaların orta yerinde duran partinin genel başkanına sormayacak da kime soracak?” şeklinde konuştu.

“Erdoğan’a fiyakalı bir jübile yapmaya hazırlanıyoruz”

Seçimlere dair konuşan Babacan, “14 Mayıs’ta Sayın Erdoğan’a fiyakalı bir jübile yapmaya hazırlanıyoruz.  Kendisine teşekkür ediyoruz. Emaneti artık teslim almaya geliyoruz. Seçim günü damgayı damlaya basacağız. İktidarı tereyağından kıl çeker gibi değiştireceğiz. Hiç endişeye mahal yok. Hemen ardından derhal sorunları çözmek için kolları sıvayacağız.” dedi.

“Seçimin yıldızı DEVA Partisi olacak”

Babacan, seçimin yıldızının DEVA Partisi olacağını öne sürerek, “İnanın, 14 Mayıs’ta yokluk devri kapanacak. 85 milyonun endişeyle bakan gözleri 14 Mayıs gecesi umutla dolacak. Endişeye mahal yok. Altılı masanın ortak adayı da Türkiye’nin cumhurbaşkanı.” diye konuştu.

“Asla umutsuzluğa kapılmayın, oyunuzu kullanın”

Seçmenlere çağrıda bulunan Babacan, “Asla umutsuzluğa kapılmayın kardeşlerim. Sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. Bu ülkenin kaderi hepimizin elinde. Milletin iradesinin önünde hiçbir kuvvet duramaz. Allah doğrunun yardımcısıdır. Siz gönül rahatlığıyla oylarınızı kullanacaksınız, kurduğumuz sandık güvenliği kadrosu da sabaha kadar o oyları koruyacak. Sabaha kadar ekranların karşısında keyifle farkın açıla açıla gittiğini hep beraber göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Şimdi kenetlenme vakti, iç tartışmaları bir kenara bırakma vakti”

Babacan, kenetlenme vakti olduğunu dile getirerek, “Kimsenin şüphesi olmasın. En doğru aday ve en doğru ekiple seçime gideceğiz. Türkiye’nin seçimden sonra her şeyi özgürce tartışabilmesi için, şimdi vakit, iç tartışmaları bir kenara bırakma vakti. 14 Mayıs, hepimizin bayramı olacak. Türkiye’nin bayramı olacak.” şeklinde konuştu.

“Nihai kararlar verildikten sonra derli toplu açıklanması çok daha isabetli”

Geçiş sürecinin yol haritasıyla ilgili çalışmaların yüzde 95 oranında tamamlandığını söyleyen Babacan, “Son rötuşlar ve son bazı kararlar gerekiyor. O nihai kararlar verildikten sonra bunun derli toplu açıklanmasının çok daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bu çalışmanın çok kısa bir zaman içinde tamamlanacağını öngörebiliyorum.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv