Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
21 MART Salı 14:55
Advert

Mezitli'nin Tepeli Sumru'sunu doğa fotoğrafçıları görüntüledi

Mersin kuş dünyasının en önemli geçiş ve konaklama noktalarından biri. Silifke’de bulunan Göksu deltası belli dönemlerde binlerce kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca dünyanın dört bir yanından kuş fotoğrafçılarının da akınına uğruyor.

YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-01-2023 13:03
Mezitli'nin Tepeli Sumru'sunu doğa fotoğrafçıları görüntüledi

 

Bazı kuş türlerine sadece Göksu deltasında değil Mersin’in çeşitli bölgelerinde de rastlanıyor. Bundan sadece birkaç gün önce kuş gözlemcisi Turan Uca oğluyla birlikte Mezitli Taşkıran tesislerinde kuş türlerini fotoğraflarken bir ilke imza attı. Şu ana kadar Türkiye’de görüntülenemeyen Tepeli Sumru kuş türünü fotoğraflamayı başardı. Afrika ve Güney Asya’da yaşayan Tepeli Sumru türünün Turan Uca tarafından ülkemizde ilk kez görüntülenmesi ve dijital platformdan servis edilmesi kuş fotoğrafçıları arasında heyecan yarattı. Türkiye’de kuş fotoğrafçılığına gönül vermiş onlarca isim soluğu Mersin’de alırken, Tepeli Sumru’yu yeniden görüntülemek için bekleyişe geçti.

Tepeli Sumru’yu görüntülemeyi başaran ve Türkiye’nin kuş literatürüne dahil eden Turan Uca , daha önce de Küçük Sarıbacak türünü Silifke Göksu Deltası’nda görüntülemeyi başarmıştı.

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv