Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
21 MART Salı 14:54
Advert

3 adımda diyabeti engelleyin

Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bercem Ayçiçek, diyabet ve diyabet hastalığı önleme yollarını anlattı.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-01-2023 14:38
3 adımda diyabeti engelleyin

Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bercem Ayçiçek, diyabet ve diyabet hastalığı önleme yollarını anlattı.

“Uluslararası Diyabet Federasyonu 2019 verilerine göre; 20-79 yaş arasında dünyada 463 milyon diyabet hastası mevcut olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bercem Ayçiçek, “Bunun 1/5’ ini 65 yaş üzeri hastalar oluşturuyor. Dünyada diyabetlilerin yüzde 46’sına halen tanı konulmamış durumda. Ayrıca prediyabetli (diyabet olmadan önceki dönem) hastaların yaklaşık yüzde 70’inin ilerleyen yaşlarında diyabet hastası olacağı bekleniyor” dedi.

Diyabetin önlenmesi ve gelişiminin durdurulması için koruyucu hekimlik/önleyici tıbbın yaptığı sağlık taramaları ve check-upların büyük önem taşıdığını belirten “Diyabet riski belirleyerek ve/veya erken saptanarak gerek sağlıksız yaşam tarzını değiştirme konusunda verilen eğitimler gerekse kişiye göre değişkenlik gösterebilen ilaç tedavileri ile şeker hastalığını önleme/geciktirme yüksek oranlarda başarılı oluyor. Böylece diyabete bağlı gelişen aterosklerotik kalp hastalığı, retinopati (göz dibi kanaması), kronik böbrek hastalığı ve nöropati (sinir hasarı) gibi kronik organ ve sistem hasarları da yüksek oranda engellemiş, dolayısıyla diyabet kaynaklı sağlık harcamaları da azaltılmış oluyor.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Bercem Ayçiçek, diyabeti engellenmesi için 3 madde sıraladı:

“Diyabet riski erken saptanmalıdır”

40 yaş üstü tüm bireylerin 3 yılda bir ve beden kitle indeksi 25 kg/m2’den büyük, daha önce prediyabet denilen sınırda yüksek kan şekeri olanlar, gebelik döneminde şeker yüksekliği saptananlar, sedanter yaşayanlar, ailesinde diyabet hastası olanlar, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, göbek çevresinde yağlanması fazla olan, karaciğerinde yağlanma tespit edilener, Polikistik Over hastalığı gibi insulin direncine sahip tüm bireyler bu maddelerden biri var ise 40 yaşı beklemeden diyabet taramasını yapması gereklidir.

“Toplamda verdiğiniz yüzde 7 fazla kilonuzun diyabet gelişme riskini yüzde 58 azalttığını biliyor muydunuz?”

Hastalığı engellemek/geciktirmek için posalı gıdaları bol miktarda tüketmek kadar rafine şeker içeren tüm gıdalardan kaçınmak, fast food gibi yüksek kalorili hazır işlenmiş gıdalardan ve fruktoz içeriği yüksek olan meşrubat/doğal olmayan gazlı içeceklerden uzak durmak kritik derecede önemlidir!

“Hedefe ulaştırılmış fiziksel aktivite hastalığı önleyici güçtedir”

Hatırı sayılır sayıdaki bilimsel çalışmaların gösterdiği umut verici bir diğer sonuç ise; hedefe ulaştırılmış fiziksel aktivitenin hastalığı önleyici gücüdür. Uzun süre oturur vaziyette kalmamak kadar, haftada en az 150 dakikalık yürüyüş içeren düzenli fiziksel egzersiz programlarının uygulanması oldukça önemlidir.

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv