Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
03 HAZİRAN Cumartesi 03:25

Enflasyon haftası

Dün piyasalar açıklanacak olan ABD ÜFE verisine odaklandı. ABD ÜFE verisi, yıllık %5.4 beklentisi üzerinde %6, aylık %0.4 beklentisi üzerinde %0.7, gıda ve enerji hariç kalemde ise %0.2 üzerinde %0.6 olarak açıklandı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2023 08:50   Güncelleme : 17-02-2023 08:50
Enflasyon haftası

Dün piyasalar açıklanacak olan ABD ÜFE verisine odaklandı. ABD ÜFE verisi, yıllık %5.4 beklentisi üzerinde %6, aylık %0.4 beklentisi üzerinde %0.7, gıda ve enerji hariç kalemde ise %0.2 üzerinde %0.6 olarak açıklandı. Böylece Salı günü açıklanan TÜFE verisi gibi ÜFE’de de beklentilerin üzerinde bir artış yaşanmış oldu. ÜFE’nin de beklentilerin üzerinde açıklanması enflasyonist etkiye yönelik endişeleri beraberinde getirdi. Buna paralel olarak Fed’in önümüzdeki aylarda da faiz artırım sürecine devam edebileceğine yönelik düşünceler şahinleşmeye başladı. Öyle görünüyor ki enflasyonun hala sıcak olması Fed’in daha uzun bir süre faiz artırımlarını sürdürmeye devam etmesine neden olacak.

Ardından açıklanan İşsizlik ödeneği verileri ise TÜFE ve ÜFE’den farklı bir şeyler söylüyordu. İşsizlik ödeneği için yeni taleplerde bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta beklenmedik bir şekilde düştü ve daha sıkı para politikasına ve canlılığını koruyan enflasyona rağmen ekonominin dayanıklılığına dair daha fazla sinyaller verdi. ABD tarafında istihdam verileri iyi gelmeye devam ediyor.

Açıklanan verilerin etkisiyle birlikte risk iştahının artışı, doları küresel çapta güçlenirken, ABD tahvil faizleri yukarı yönlü hareket etti. ABD borsaları ise gelen verilerin ardından günü negatif tarafta kapattı. Asya piyasaları ABD’de açıklanan ÜFE verisinden sonra FED yetkililerinin parasal sıkılaştırmaya devam edeceği endişesiyle güne negatif seyirde başladı. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi, Wall Street'i takip etti ve %0,68 düşüş yaşandı. Japonya'nın Nikkei borsası %0,47 düşerken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,55 düştü.

Brent tarafında ise sabah saatleri itibariyle %0.79’lik bir gerileme yaşanarak 84.35 dolar seviyesine geri çekilme yaşandı. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri varil başına %0.75 değer kaybederek 84.50 dolardan işlem görüyor.

Yurt içinde kısa vadeli dış borç, konut satışları, iş gücü istatistiklerinin yanı sıra Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları bulunuyor. Yurt dışında Almanya üretici fiyatları, İngiltere perakende satışlar ve ABD ithal fiyatları öne çıkıyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

JPMorgan 6 Şubat'ta yaşanan depremlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileriyle ilgili bir" rapor yayımladı. Depremin fiziki yapılara doğrudan hasar maliyetinin 25 milyar dolar seviyesinde olduğunu öngörülen raporda Şubat'ta TCMB'nin 100 baz puanlık indirime gideceği tahmin edildi.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, bankaların bağış ve yardım sınırlamasına muafiyet getirildi.Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü(TPAO), sahip bulunduğu petrol arama ruhsatının süresinin uzatılması için başvuruda bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye'deki depremzedeler için 1 milyar dolar insani yardım çağrısında bulundu.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, bankaların bağış ve yardım sınırlamasına muafiyet getirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Kahramanmaraş merkezli deprem hakkında yaptığı değerlendirmede, “NATO müttefikimiz olan Türkiye ile bu zorlu zamanlarda yan yana olacağız ve Türkiye’yi destekleyeceğiz.” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'deki borç limiti açmazının ülke bankaları için faaliyet ortamında baskıya neden olabileceğini bildirdi.

ABD'de hanehalkı borcu, 2022'nin son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 artarak 16,9 trilyon dolara yükseldi. Konut kredisi borçları en büyük borç kalemi oldu.

ABD'de ÜFE Ocak ayında yüzde 0,7 yükselerek Haziran'dan beri en yüksek seviyesine ulaşırken bu durum Fed'in önümüzdeki aylarda faiz artışını sürdürmesine neden olabilecek kalıcı enflasyon tehlikesine işaret etti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun hala çok yüksek seyrettiğini belirterek “Şubat ayı toplantısında 25 yerine 50 baz puanlık artış için ikna edici nedenler vardı” dedi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD Merkez Bankası'nın(Fed) yüksek faiz oranlarının ekonomiyi yavaşlatması nedeniyle bir resesyonla sonuçlanabileceğini söyledi.

WSJ'nin haberine göre Beyaz Saray yetkilileri Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee'nin Fed Başkan Yardımcılığı adaylığı için senatoda Ohio Senatörü ve Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrow Brown ile görüşüyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD Merkez Bankası'nın(Fed) son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu, Mart ayındaki toplantı için herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, Euro Bölgesi enflasyonundaki son düşüşün iyimserliği körüklediğini ve faiz oranlarının Bölgeyi resesyona itecek bir düzeye çıkarılması gerekmeyebileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Konseyi üyesi Gabriel Makhlouf, ECB'nin Euro Bölgesi'nde enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için hala kat etmesi gereken bir yol olduğunu, kredibilitesinin tehlikede olduğunu söyledi.

DOBUR-Doğan Burda 2022 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 8.609.644 TL (Önceki 10.068.543 TL )

TURSG-Türkiye Sigorta 2022 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 941.403.358 TL (Önceki 1.058.300.968 TL )

SAFKR-Safkar Ege Soğutmacılık 2022 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 70.586.974 TL (Önceki 14.657.195 TL )

DESA-Desa Deri 2022 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 287.394.121 TL (Önceki 46.351.875 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR