Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
03 HAZİRAN Cumartesi 03:48

Küresel piyasalar

Haftanın ilk işlem gününde ABD’de piyasalar kapalı olmasına bağlı olarak makro veri gündemi zayıftı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-02-2023 09:22
Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Haftanın ilk işlem gününde ABD’de piyasalar kapalı olmasına bağlı olarak makro veri gündemi zayıftı. Euro Bölgesi’nde tüketici güveni beklentilere paralel bir şekilde Şubat ayında -19 seviyesine yükselirken, veri uzun dönem ortalamasının altında yer almaya devam etti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinden Rehn vermiş olduğu bir röportajda, faiz oranlarının Mart toplantısı sonrasında da devam ettirilmesi gerektiğini ve terminal faiz oranının yaz ayı ortalarında zirve seviyesine yaklaşabileceğini belirtti. Ayrıca, çekirdek enflasyondaki yüksek seyre dikkat çeken Rehn, enflasyondaki seyri kontrol etmenin zor olduğunu ifade etti. Dünya’nın önde gelen bankalarından J.P Morgan yayımlamış olduğu bir raporda, küresel piyasalarlardaki hisse rallisinin sonuna gelindiğine dikkat çekti. Özellikle Avrupa ve ABD’de para arzında görülen daralma ve ters getiri eğrisinin vermiş olduğu sinyaller neticesinde rallide yavaşlamaya işaret etti. Resesyon endişelerine ilişkin olarak ise, faiz artışlarının devam etmesine bağlı olarak ekonomik durgunluğun ortadan kalktığını söylemek için daha erken olduğu da uzmanlar tarafından dikkat çekildi.

Piyasalarda yankı bulan bir diğer önemli gelişme ise, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gerçekleştirdiği ziyaret oldu. Ukrayna devlet başkanı Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile çok verimli bir toplantı geçirdiklerini paylaştı. Başkan Zelenskiy ABD ve diğer müttefik ülkelerin desteğiyle tarihi bir başarıya ulaşacaklarını belirtirken, Joe Biden ile görüşmede uzun menzilli silahlar diğer alternatiflerle ilgili müzakerelerin devam ettiğini aktardı.

Tahvil faizleri cephesinde ise, ABD 10 yıllık tahvil getirileri %3,86 seviyesine yükselirken, 2 yıllık tahvil getirileri ise %4,67 seviyesine artış gösterdi. VIX endeksi ise 1,21 baz puan artışla 21,23 seviyesine yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise Almanya’da Dax endeksi %0,03 azalışla 15.477 puana, Fransa’da CAC40 endeksi %0,16 azalışla 7.335 ve İngiltere’de ise FTSE100 endeksi %0,12 artışla 8.014 seviyesine yükseldi

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Japonya PMI verilerini takip ettik. Japonya imalat PMI verisi 48.9’dan 47.4 seviyesine gerilerken, hizmet PMI verisi 52.3’ten 53.6 seviyesine yükseldi. Bileşik PMI verisinde ise değişiklik görülmedi ve 50.7 seviyesinde gerçekleşti. Japonya tarafında açıklanan makro veri sonrasında Asya piyasaları cephesinde karışık seyir görülüyor. Hang Seng endeksinde teknoloji hisselerindeki kayıplarla %0,92 azalış gözlenirken, Kospı %0,12 ve Nifty 50 endeksinde ise %0,06 yatay pozitif işlem görüyor.

ABD vadeliler cephesinde de negatif seyir takip ediliyor.

Bugün ABD’de S&P Global PMI verileri ve Mevcut Konut satış verileri yakından takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise S&P Global PMI verileri ve ZEW tüketici beklentileri piyasaların takibinde olacak.

Gelecek gündemde neler var? Yarın FOMC Ocak ayı toplantı tutanakları takip edilecek. Perşembe günü ise GSYİH ve işsizlik başvuruları verilerini takip edeceğiz. Cuma günü ise FED tarafından yakından takip edilen PCE deflatör verisi olmak üzere, Michigan Üniversitesi beklenti anketleri yakından takip edilecek.

Kaynak  Halk Yatırım 
Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR