Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
25 MART Cumartesi 05:08
Advert

DEVA Partili Hatipoğlu: ″'Giderlerse gitsinler’ zihniyeti değişmeli″

Hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlayan DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, pandemi ve depremin hekim ihtiyacını artırdığına dikkat çekerek, “Tam da bu nedenle ‘giderlerse gitsinler’ zihniyeti değişmeli” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2023 10:21
DEVA Partili Hatipoğlu: ″'Giderlerse gitsinler’ zihniyeti değişmeli″

Aysun Hatipoğlu’nun açıklaması şöyle:

‘Depremde hayatını kaybeden hekimleri anıyoruz’

“Geçtiğimiz iki yıl pandemi, bu yıl da deprem nedeniyle Tıp Bayramı’nı yine buruk şekilde kutluyoruz. Şubat ayının başından beri binlerce hekim depremin hemen ardından gönüllü veya görevli olarak deprem bölgesine koştu. En zorlu koşullarda; çadır hastanelerde, depremden zarar görmüş binalarda hayat kurtarıyorlar. Çok sayıda hekim de hayatını kaybetti. Hepsini rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Özellikle salgın hastalık ve doğal afet gibi dönemlerde hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve diğer tüm sağlık meslek mensuplarının ne kadar kritik rol oynadığına yakından tanıklık ediyoruz.”

Afet ve salgının iş yükünü misliyle artırdığınısöyleyen Hatipoğlu, “Deprem, nüfus hareketliliğine; nüfus hareketliliği, deprem bölgesi dışındaki polikliniklerde daha fazla başvuruya; daha fazla başvuru da sağlık çalışanlarının genel iş yükünün artmasına yol açıyor. Hekim başına düşen hasta sayısında OECD ortalaması 341 iken, bu sayı Türkiye’de 500. Sağlık sisteminin yükü zaten büyük ölçüde hekimlerin üzerine yüklenmiş durumdaydı. Son üç yıldır yaşanan afet ve salgın hastalıkların bu yükü misliyle arttırdığı aşikâr. Nitekim Sağlık Bakanı deprem bölgesinde 17 binden fazla hekimin görev yaptığını açıkladı. İşte tam da bu nedenle ‘Giderlerse gitsinler’ zihniyetinin değişmesi gerekiyor. Hekimlerimize özellikle deprem bölgesindeki özverili çalışmaları için şükranlarımız sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

 

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv