Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
26 MART Pazar 15:16
Advert

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylığı için ödenecek tutar belli oldu

DEREN KOCAMANOĞLU- 14.03.2023-HİBYA- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2023 16:34
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylığı için ödenecek tutar belli oldu

Yener’in açıklamasından bazı satır başları şöyle:

“Kurulumuz bugünkü toplantısında siyasi partilerce aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilkeleri ve esasları belirlemiştir. Ayrıca seçmenlerce aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiştir. Seçimlere katılma yeterliliğine sahip olan siyasi partilerin ittifak yapmalarına ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiş. Ayrıca cumhurbaşkanı adaylarının ve siyasi partilerinin propaganda usul ve esaslarına ilişkin çalışmalar tamamlanmıştır.

Yapılan çalışmalar neticesinde bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenlerin yasanın öngördüğü miktarın 55 bin 598 TL olduğu tespit edilmiş. Seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyen cumhurbaşkanı adaylarının ise yatırması gereken miktarın 555 bin 980 TL olduğu belirlenmiştir.

Kurulumuz bugün yapmış olduğu toplantıda 2022 yılında getirilen yasal düzenleme 298 sayılı kanunun 14/3 ve 93. Maddede öngörülen görme engelli vatandaşlarımızın oy kullanmasını kolaylaştıran yasal düzenleme uyarınca bu düzenlemenin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin ilke ve esasların tespit çalışmalarına başlamış olup bu çalışmalar da devam etmektedir.”

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv