Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
26 MART Pazar 15:58
Advert

YSK'dan seçim kararları

14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde propaganda döneminde uyulması gereken usul ve esaslara ilişkin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 16-03-2023 09:34
YSK'dan seçim kararları

Karara göre, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili propaganda sürecinde, ilk oylama için açık alanlarda propaganda 31 Mart'ta başlayacak, 13 Mayıs'ta sona erecek. Seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 15 Mayıs Pazartesi gününden 27 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00'e kadar propaganda serbestisi devam edecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda seçim 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

18 Mart ve 13 Mayıs tarihleri arası, serbest propaganda süresi olarak açıklandı. Partiler yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak, sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek. Oy verme gününden önceki 10 gün içinde kamuoyu araştırmaları, anket, tahmin, mini referandum gibi araştırma sonuçlarının paylaşımı yasak olacak.

Siyasi partiler arasındaki seçim ittifakları konusunda ise 24 Mart Cuma Günü saat 17.00'ye kadar ittifak protokollerinin Yüksek seçim Kurulu'na teslim edilmesi gerekiyor. Siyasi partiler aday listelerini ise en geç 7 Nisan Cuma günü saat 17.00'ye kadar teslim edecekler.

18 Mart Cumartesi gününden itibaren 12 Mayıs Cuma Günü saat 24.00'e kadar siyasi reklam yayını da serbest olacak.

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv