Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
29 MART Çarşamba 13:02
Advert

CHP'li Çetin: ″Bağ-Kur’luların feryadını birileri duysun ve görsün artık″

SAKARYA - 16.03.2023 - HİBYA - CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin: "Bundan önceki yapılandırma Kanunu olan 7326 sayılı Kanun’un 12’nci maddesinde ve ondan önceki kanunlarda Bağ-Kur’lu esnafın, durdurulan sigortalılık süreleri ihya edildiği hâlde bu yapılandırma kanununda bu düzenlemeye yer verilmemiştir." dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2023 12:42
CHP'li Çetin: ″Bağ-Kur’luların feryadını birileri duysun ve görsün artık″

Füsun Çetin açıklamasında, "Pandemi dönemin de aylarca siftah yapamayan kepenkleri kapalı kalan esnafımız her köşe başında biten zincir marketlerle, zincir mağazalarla rekabete zorlanmanın yanı sıra yanında çalışanların sigortası, maaşı, dükkan kirası, elektrik, doğal gaz, su faturaları artık altından kalkılamayacak bir yük hâline geldi. Bunun yanında iş yerine ait aracın MTV’si, ticari araçlara her yıl yapılan muayene -ki o bile olmuş bin 600 TL. Zorunlu trafik sigortası 3 bin TL, kasko yaptırmak zaten mümkün değil, 10 bin liralara çıkmış. Akaryakıt masrafı gibi onlarca külfetin üzerine ham madde alacak, üretim yapıp satacak ya da ürün alıp satacak, sattığının yerine yenisini koyacak vergisini verecek, Bağ-Kur primini çalışanların SGK primini yatıracak geriye ne kalacak? Evine ekmek götüreceksin, bir de ev kirası, elektrik ve doğal gaz parası ödeyeceksin. Bu çark döner mi?" ifadesini kullandı.

Çetin şöyle devam etti:

"Bundan önceki yapılandırma Kanunu olan 7326 sayılı Kanun’un 12’nci maddesinde ve ondan önceki kanunlarda BAĞ-KUR’lu esnafın, durdurulan sigortalılık süreleri ihya edildiği hâlde bu yapılandırma kanununda bu düzenlemeye yer verilmemiştir. Esnaf borçlarını yeniden yapılandırabilse 9 bin gün prim ödeme süresini doldurup EYT’ye girebileceği hâlde bu borçlar yapılandırma kapsamına alınmadığı için EYT kapsamına da giremiyor. İktidara soruyoruz bu durumdaki esnafı EYT kapmasına almamak için mi bu borçları yapılandırma kapsamına almadınız? Esnafımızın borçları eğer yeniden yapılandırılırsa 9000 gün prim ödeme süremizi doldurup EYT'ye girebileceği hâlde bu borçlar yapılandırma kapsamına alınmadığı için EYT kapsamına giremiyor. Bu konuda niçin bir düzenleme yok?" Cevabı şu: İktidarın bu durumda olan esnafların maalesef EYT kapsamına girmelerini istemedikleri içindir. AK Parti iktidarı başta 5 li çete olmak üzere yandaşlarına peşkeş çektiği devlet olanaklarını ülke ekonomimizin temel taşı sosyoekonomik anlamda ülkenin çimentosu olan esnafımız için kullanmalı gerek emeklilik prim gün sayısı, gerek ihya yapılandırmalarında gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapıp esnafımızın sorununu acilen çözüme kavuşturmalıdır. Bağ-Kur’luların feryadını birileri duysun ve görsün artık."


Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv