Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
25 MART Cumartesi 04:35
Advert

Gıda İntolerans Testi Nedir?

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2023 19:26   Güncelleme : 19-03-2023 16:23
Gıda İntolerans Testi Nedir?

 

Gıda intolerans testi nedir? Gıda intolerans testi, besinlerin vücutta oluşturduğu istenmeyen reaksiyonların tespitine yönelik yapılan testtir. Gıda intoleransı ve gıda alerjisi karıştırılan bir durum olup her ikisi de besin kaynaklı vücutta immün sistemde olumsuz etki oluşması durumunda gerçekleşmektedir.

Her vücut özeldir ve gıdalara karşı da bütün vücutların verdiği tepki aynı olmaz. Gıdanın içinde yer alan bazı maddeler veya maddelerin vücutça sindirilmemesi, gerektiği gibi parçalanmaması sindirim sistemi için sorunlar yaratır.

Enzim yetersizliği ya da gıdaların içinde yer alan bazı maddeler gıda intoleransı oluşumuna neden olur. Bağışıklık sistemi, yani immün sistem herkeste değişik şekillerde ortaya çıkabilecek intolerans oluşturan maddelere karşı duyarlı hale gelebilir. Besin duyarlığı olarak da anılan bu durum besinlerin içinde yer alan maddelerin gerektiği gibi sindirilememesi sonucunda bağırsak yapısında tahribat oluşturabilir. Bağırsak bariyerinde ve dokularda bozulma gelişebilir. Toksit maddeler başta olmak üzere gıdalardaki farklı maddeler besin duyarlılığının sebebi olabilir. En bilinen gıda intoleransı laktoz olarak öne çıkmaktadır.

Bağırsaklarda sindirim sorununa yol açan besinler alınmaya devam ederse tolerans seviyesi artar. Buna bağlı olarak da bağırsak hastalıkları gelişir. Gıda İntolerans testi sayesinde kişinin hangi gıda içeriklerine karşı duyarlı olduğu konusunda veri elde edilir ve diyet düzenlemesi yapılır.

Nerede Yapılır?

Nerede yapılır? Gıda intolerans testi hastanelerde, özel kliniklerde, laboratuvarlarda ve sağlık bakanlığı onaylı yerlerde yapılabilmektedir. Gıda intolerans testi için en temel gereksinim testi yapacak uzmanlığa sahip personelin olması ve test için gerekli ekipmanların olmasıdır.

Gıda intolerans testi yapılan yerlerde bu test bir tür kan testi olarak uygulanır. Klasik kan testlerinden farklı olarak kan numunesi parmaktan alınarak az miktarda bir kan üzerinde incelemede bulunulur. Besinlerin immün sistem reaksiyonları, antikor oluşturma durumları üzerinde araştırma yapılır. Çok sayıda besin için IgG4 yanıtı değerlendirilir ve reaksiyon şiddeti sınıflandırılır. Birçok durumda gıda İntolerans testi yapılabilir. Diyet yapmak isteyenler de bu testi yaptırabilir. Başlıca şu durumlarda test yapılabilir:

  • Hastanın kan tetkiklerinde sorun yoksa,
  • Kan şekeri normal seviyedeyse,
  • Guatr rahatsızlığı bulunmuyorsa,
  • Düzenli egzersiz yapıyor fakat bir türlü kilo veremiyorsa.

Gıda İntolerans testi sayesinde kişinin metabolizmasını hızlandıran veya yavaşlatan besinler tespit edilebilir.

Fiyatı Ne Kadar?

Fiyatı ne kadar? Gıda İntolerans testinin fiyatı çeşitli etkenlere göre değişir. Öncelikle her sağlık kurumu kendi fiyat politikasını belirleyebildiğinden kurumlar arası fiyat farkı olabilir. Ayrıca doktorlar kimi zaman sadece gıda alerjisine ve besin duyarlılığına ilişkin test talebinde bulunabilir. Buna göre de fiyat farklılaşabilir. Güncel ve net fiyatlar için firmayla iletişime geçmeniz yeterlidir.

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv