Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
01 HAZİRAN Perşembe 19:33

Ahşap Nedir?

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 18-03-2023 22:31   Güncelleme : 22-03-2023 12:13
Ahşap Nedir?

 

Binlerce yıllık geçmişi bulunan ahşap, sağlıklı ve doğal bir yapı malzemesidir. Genellikle modern mimari de kullanılmaktadır. Estetik ve dekoratif bir malzemedir. Ahşabın üretiminde katkı maddesi bulunmaktadır. Oldukça ekonomik bir malzemedir. Eve aldığımız eşyaların ve yer döşemelerinin kaplamalarında kullanılmaktadır. Bazı eşyalar ahşap görünümlü yapılmaktadır. Mobilya seçerken veya döşeme yaptırırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaplama olan eşyalar zamanla farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Ahşap Özellikleri

Birçok insanın ev veya iş yerinde döşeme olarak kullandığı ahşap oldukça kullanışlı bir üründür. Güçlü bir taşıma gücü vardır. 1 kg betondan daha fazla yük taşımaktadır. Depreme oldukça dayanıklı bir maddedir. Yapılarda çoğunlukla çelik ağır olduğu için tercih edilebilmektedir. Toz çekmez ve ortamdaki rutubeti emer. Emdiği nemi salmaktadır. Ne düzenleyici görevi görmektedir.

Elektrik direklerinde de kullanılabilir. 50 yıl kadar dayanıklı ömrü bulunmaktadır. Çelik konstrüksiyonları kaplamak için kullanılır. Yangınlara karşı dayanıklı bir malzemedir. Isıyı geçirmez ve kömürleşir. Yenilenebilen bir yapı malzemesidir. Ham maddesi ısı yalıtım yapmaktadır. Çeşitlerini incelemek için https://salkimorman.com.tr/ahsap.htm sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR