Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
01 HAZİRAN Perşembe 12:44

Başkan Soyer: “Gerçek anlamda bir demokrasi inşa edildi”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni “Gerçek anlamda bir demokrasi inşa edildi” sözleriyle değerlendirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-03-2023 22:51
Başkan Soyer: “Gerçek anlamda bir demokrasi inşa edildi”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yeniliğe Davet” sloganıyla düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin sonunda ortaya çıkan 211 maddenin açıklanmasının ardından sahnede oy veren delegelerle bir araya geldi.

“8 aydır uzun bir maraton koştuk” diyerek sözlerine başlayan Başkan Tunç Soyer, “Defalarca uzun saatler boyunca bir araya geldik, işçiler, çiftçiler, sanayiciler, tüccarlar, esnaflar. Aynı 100 yıl öncesinde olduğu gibi. 100 yıl önce İzmir’de de 17 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Misak-ı İktisadi’nin esasları ortaya kondu. 100 yıl önce atalarımız o olağanüstü zor koşullarda geleceğin Türkiye’sini, kurulacak devletin iktisat politikalarını belirlemek üzere bir araya geldi. Çok önemli kararlar aldılar. Aşar vergisinin kaldırılması, bir sanayi bankasının kurulması, köy enstitülerinin temellerinin atılması gibi birçok önemli karar.” dedi.

“Geleceğin Türkiye’sinin inşası için bir araya geldik”

Başkan Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün de Türkiye’de çok katmanlı krizler yaşanırken yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı, yüksek enflasyon vatandaşlarımıza çok ağır bedeller ödetirken, üstelik 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük felaketten sonra on binlerce insanımız canını kaybetmişken, bugün on binlercesi çadırlarda, konteynerlerde hayatlarını sürdürmeye devam ederken Türkiye’nin bu bütün olumsuz koşullarında geleceğin Türkiye’sinin inşası için bir araya geldik.” 

“Umudu yenilememize imkan verdi”

“Bugün bu çalışmaların sonuna gelmiş bulunuyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Soyer, “Aynı 100 yıl öncesinde olduğu gibi Türkiye’nin her yerinden 180 sivil toplum kuruluşu, vakıf, dernek temsilcileri, 500’ün üzerinde delegeyle bir araya geldi. Bu çalışmalar bize hem umudu hem bu memleketin geleceğine dair her birimizin özgüvenini yenilememize imkan verdi. Biliyoruz ki aynı atalarımızın yaptığı gibi gerçekten barış içinde huzurla, sağlıkla bir arada yaşayacağımız kentler ve yepyeni bir Türkiye inşa etmek mümkün” ifadelerini kullandı.

“Gerçek anlamda bir demokrasi inşa edildi”

Başkan Soyer, çok önemli kararlar alındığını dile getirerek,  “Ama alınan kararların önemi kadar önemli olan yöntemimizdi. Gerçek anlamda bir demokrasi inşa edildi. Ve bu demokrasiyle de herkesin farklı çıkar grupları olarak tarif ettiği işçiler, çiftçiler, sanayiciler, tüccarlar, esnaflar ortak bir gelecek tasavvuru kurdular. Belki de içerik kadar önemli olan bu biçimdi. Bu gelecek tasavvuru bir gelecek inşası anlamına geliyor. Biliyoruz ki bu kararların takipçisi olacağız. Ve bu kararların hayata geçirilmesiyle geleceğimiz çok daha aydınlık bir gelecek olacak. Göreceksiniz bir şey değişecek her şey değişecek ve bambaşka bir ülkede çok daha güzel bir ülkede hep beraber huzurla yaşamayı başaracağız.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR