Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
04 HAZİRAN Pazar 06:16

CHP'li Beko: ″Satera işçisi yalnız değildir″

İZMİR - 26.03.2023 - HİBYA - CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Satera Elektrik'te, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye oldukları için 18 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2023 12:01
CHP'li Beko: ″Satera işçisi yalnız değildir″

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Satera Elektrik'te, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye oldukları için 18 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

Sendikalaştıkları için işten atılan Satera Elektrik işçileri, işten atılan işçilerin işe geri alınması ve sendikal haklarının tanınması için Cengiz Holding önünde eylem yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, işçilerin eylemine destek vererek, “Satera Elektronik şirketinin yapmış olduğu saldırıya karşı verilen bir savaşım değil aslına bakarsak Türkiye'deki bir hukuksuzluğa, sendikalaşmaya karşı meydana getirilen bir saldırıya, hak, hukuk arayan işçilere meydana getirilen bir saldırıya karşı verilen bir mücadelenin boyutudur. Sendikal hak ve özgürlükler Anayasamızda tanımlanmıştır ve bir işçi sendikalı olduğu için işten atılıyorsa bu kesinlikle yasalara aykırıdır. Ve sosyal bir cinayettir. Biz, direnişteki arkadaşlarımızın işi, ekmeği, geleceği ve örgütlenme hakkı yanı sıra da iş başı yapmaları için TBMM’de sesi ve soluğu olacağız" ifadelerini kullandı.

"DİSK sendikacılık tarihinin yüz akıdır!"

Türkiye'nin örgütsüz bir yere gidemeyeceğini söyleyen Beko, demokratik topluma dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Türkiye’de sendikal mücadele hiçbir dönemde çok kolay olmamıştır ama içinden geçtiğimiz süreç en zorlarından biridir. Örgütsüz toplum demokratik olamaz. Türkiye’nin demokrasisi de her geçen gün zayıflıyor.İşçilerin, emekçilerin önüne haklarını kullanmasınlar diye her geçen gün yeni engeller çıkarmayı görev bilenlerin ülkemizi getirdiği tablo budur. Cengiz ve Kolin ortaklığıyla kurulan, 100 işçinin çalıştığı İstanbul’daki Satera Elektrik’te DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasının iş yerinde çoğunluğu sağlayarak yetki almasının ardından Satera Elektrik patronu 18 işçiyi işten çıkardı. DİSK bu ülkenin sendikacılık tarihinin yüz akı örgüttür. İşverenler, patronlar ve onların adamları bunu iyi bilirler.”

"Çıkış yolu daha fazla demokrasi, daha fazla sendikalaşma"

Yaşanan bu baskılara karşı işçilerin yanında olduğunu ve bu sorunun derhal çözülmesi için gerekli adımları attıklarını vurgulayan İzmir Milletvekili Kani Beko, “Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyabilecek olan anlayış CHP Programında ifadesini bulan anlayıştır. Parti programımızda ‘CHP, tüm çalışanların kendi tercih ettikleri sendikalarında örgütlenmesini, sendikal hakların en geniş boyutu ile özgürce kullanılmasını demokratik toplumun gereği sayar. Çalışmak her insanın vazgeçilmez hakkıdır’ demektedir ve partimiz de bu ilkelere uyma konusunda azimlidir. Türkiye böyle gidemez. Çıkış yolu ise daha fazla demokrasi, daha fazla örgütlenme ve daha fazla sendikadır.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR