Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
04 HAZİRAN Pazar 07:58

Üniversitelerde yüz yüze eğitim 3 Nisan'da başlıyor

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde yüz yüze eğitimin 3 Nisan'da başlayacağını açıkladı. Alınan karara göre; isteyen öğrenciler yüz yüze eğitime katılacak, üniversitelerde devam zorunluluğu aranmayacak.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-03-2023 16:39   Güncelleme : 30-03-2023 17:17
Üniversitelerde yüz yüze eğitim 3 Nisan'da başlıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 Akademik Yılı Bahar Dönemi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özvar’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Üniversitelerimizin yurtlarını depremin hemen sonrasında depremden zarar gören vatandaşlarımıza tahsis ettik. Yurtlarımız bu aşamada gerek barınmada gerekse de diğer temel ihtiyaçların karşılanmasında çok önemli bir hizmet sunmuş ve depremin ilk etkilerini ortadan kaldırmada önemli işlevler görmüştür.

Deprem sonrasında kentlerimizin yeniden inşa edilmesinde ve toplumun rehabilitasyonunda bilim insanlarımızın çok kritik rolleri vardır. Yükseköğretim kurumlarımız, bu zor dönemde üzerine düşen sorumluluğun gereklerini yerine getirmeye devam etmektedir.

Türkiye’de açıköğretim hariç toplam 4 milyon 187 bin yükseköğretim öğrencisinin yaklaşık 676 bini deprem illerinde ikamet etmekte veya o illerde kayıtlı durumdadır. Dolayısıyla yükseköğretim sistemindeki her 6 öğrencimizden birinin depremden doğrudan etkilendiğini söyleyebilirim.

Öğrencilerimizle birlikte bölgede yer alan ve depremden doğrudan zarar gören 18 üniversitemizde görev yapmakta olan yaklaşık 17 bin akademisyenin de yaşanan felaketten doğrudan etkilendiğini sizlere hatırlatmam gerekir. Deprem bölgesinde bulunan üniversitelerimizde görev yapan idari personel sayısı ise yaklaşık 30 bin civarındadır. Toplam bin 589 öğrencimizi yaşanan bu büyük felakette kaybetmiş olduğumuzu üzülerek sizlerle paylaşıyorum. Depremde 148 akademik ve idari personelimiz de hayatını yitirmiştir.

30 Mart 2023 günü itibarıyla 11 ilde bulunan 18 üniversitemizin yerleşkelerindeki bina hasar durumuna bakıldığında ise 4 binanın yıkık, 127 binanın ağır hasarlı, 427 binanın orta ve az hasarlı ve 642 binanın hasarsız olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte kampüslerimiz genel olarak şehirlerdeki diğer birçok kurum binalarına göre daha iyi durumdadır.

Yükseköğretim Kurulu olarak 17 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 2022-2023 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde eğitim-öğretimin uzaktan öğretim yöntemiyle yürütülmesine ve nisan ayında konunun yeniden değerlendirilerek kamuoyuyla paylaşılmasına karar verdik.

3 Nisan 2023 tarihi itibarıyla 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Dönemi'ne mahsus olmak üzere, halihazırda uygulanmakta olan uzaktan öğretim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebilmesine, yükseköğretim kurumlarının bir dersin hem uzaktan öğretim ile hem de yüz yüze verilebilmesine ilişkin kararları ilgili kurullarında alarak gerekli düzenlemeleri yapmalarına, yürürlükte olan Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar’ın 6'ncı maddesinde yer verilen bir yarıyıldaki derslerin AKTS kredilerine göre en fazla yüzde 30’unun uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği yönündeki kısıtlamanın uygulanmamasına, özel öğrenci olarak başka bir yükseköğretim kurumunda eğitime devam etmekte olan öğrencilerin bu eğitimlerini aynı şekilde sürdürebilmelerine, nisan ayına ertelenmiş olan derslere ait uygulamaların, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının alacağı kararlar ile ödev, proje vb. şekilde veya bahar dönemi içinde, yaz döneminde ya da bir sonraki eğitim ve öğretim döneminde yüz yüze yapılabilmesine, bahar dönemindeki ara sınavların özel öğrencilik hakkı verilen uygulama eğitimi içeren programlar hariç şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılmasına, yapılacak değerlendirmelerde açık uçlu ya da çoktan seçmeli çevrimiçi sınavlar, ödevler, çevrimiçi kısa sınavlar, projeler, Öğrenme Yönetim Sistemi etkinlikleri, Öğrenme Yönetim Sistemi kullanım analitikleri ve benzeri uygulamaların kullanılabilmesine, yarıyıl sonu, tek ders, tez izleme, yeterlilik sınavı gibi sınavların ise ne zaman ve nasıl yapılacağının yükseköğretim kurumlarının yetkili kurulları tarafından belirlenmesine karar verilmişt

 

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR